Hráz odkaliště maďarské hliníkárny se protrhla, do okolí se vylil toxický kal a způsobil obrovské škody

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Letecké záběry odkalovací nádrže u maďarské hliníkárny nedaleko Ajky poukazují na to, že hráz začíná prosakovat. Nevelký proud červené hmoty, která se pomalu dere skrz, zatím nikoho neznepokojuje. Autora snímků ekologové dokonce odbudou, inspekce se na místo vydá až o několik měsíců později. V nádrži se však nenachází nic méně nebezpečného než toxický červený kal, který se brzy začne valit protrženou hrází ven a v říjnu 2010 způsobí jednu z největších ekologických katastrof nejen v Maďarsku, ale i v celé Evropě.

Dalo se to předvídat?

Letecké záběry pořídila v červnu roku 2010 společnost Interspect a za ekology a univerzitním experty se s nimi vydal její šéf Gábor Bakó. Podle jeho vlastních slov ho odbyli s tím, že nejsou kompetentní k tomu, aby fotky analyzovali a vyvozovali z nich závěry. Zdá se, jako by riziko protržení nikoho nezajímalo, vládní agentura pro ochranu životního prostředí však na místo přece jenom poslala své inspektory. Stalo se tak v září téhož roku a při kontrole nebyly zjištěny žádné známky hrozícího nebezpečí.

Západomaďarská hliníkárna Ajkai Timföldgyár společnosti MAL Magyar alumínium zpracovávala bauxit Bayerovým zásaditým pochodem, čímž z něj získávala oxid hlinitý. Odpadním produktem tohoto procesu je právě tzv. červený kal, který se shromažďuje ve velkých odkalovacích nádržích. V této oblasti se takto skladuje už desítky let.

Kal obsahoval těžké kovy

Hráz se protrhla 4. října 2010 z kraje odpoledne. Z nádrže během chvíle vyteklo do okolí 700 tisíc metrů krychlových červeného kalu. Silně zásadité červené bahno obsahovalo těžké kovy jako arzén, rtuť a chrom. Obrovská masa se z odkaliště rozlila na plochu 40 km² a místy dosahovala výšky okolo dvou metrů.

Toxický proud dotekl do několika vesnic. Jeho síla ničila domy, odnášela auta a další věci, vyvracela stromy. Kal znehodnotil mnohé zahrady a pole a zcela zničil život v řece Marcal a v potoce Torna. K ohrožení dalších toků nedošlo jen díky okamžitému zásahu, a sice neutralizaci silně zásaditého prostředí.

Nepřehlédněte: Elektrárna Jaslovské Bohunice málem dopadla jako Černobyl, o rok později silikagel zničil reaktor.

O život přišlo 10 lidí včetně malých dětí. Dalších 130 lidí (někde se uvádí až 200) utrpělo zranění, převážně chemické popáleniny. Nejvíce katastrofa zasáhla obyvatele obcí Kolontár a Devecser. Její rozsah dobře demonstrovaly letecké snímky i satelitní snímky NASA.

Dosud nebyl nikdo odsouzen

Za tuto ekologickou katastrofu a smrt několika lidí začala maďarská policie stíhat generálního ředitele firmy MAL – Zoltána Bakonyiho. Obviněn byl z veřejného ohrožení se smrtelnými následky, mimořádně vysokými majetkovými škodami a z poškozování životního prostředí z nedbalosti a dalších činů a případ se dostal před soud v roce 2016. Bakonyiho soud obvinění zprostil, avšak prokurátor se odvolal. Kromě něj stanulo před soudem dalších 14 manažerů hliníkárny. Všem hrozily tresty odnětí svobody od pěti do deseti let, všichni byli obvinění zproštěni. Netřeba zdůrazňovat, že verdikt soudu značně rozhořčil poškozené a pozůstalé.

Hliníkárně uložily maďarské úřady pokutu v přepočtu ve výši 12 miliard českých korun. Vláda ji proto označila za strategický podnik, aby ji zachránila před bankrotem a zachovala pracovní místa tisícům lidí. Katastrofu podle znalců způsobila nestabilita podloží a dojít k ní mohlo kdykoli, byla to jen otázka času.

Zdroj: UNECE, BBC | foto: WikiMedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu