Život Františka Ferdinanda d´Este se mohl ubírat jinými kroky, kdyby se jeho bratranec, korunní princ Rudolf, v Mayerlingu společně se svojí milenkou nezastřelil. Rázem se z něho totiž stal následník trůnu se všemi povinnostmi s tímto postem souvisejícími.
Jak František Ferdinand přišel k obrovskému dědictví vévody z Modeny a proč jeho manželka Žofie nebyla na císařském dvoře vítána?
Jedním z nejbohatších lidí v Rakousku
Otec Františka Ferdinanda byl mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. a matka byla dcerou krále Sicílie, jenž pocházel z rodu Bourbonů. V žilách Františka Ferdinanda tedy kolovala krev dvou nejvýznamnějších evropských královských rodů. Dostalo se mu přísné výchovy s důrazem na historii a formování jeho morálních kvalit. Velkou vášní Františka Ferdinanda byl lov. Za svůj život skolil na 272 tisíc divokých zvířat. Rád také cestoval po světě.
Už ve svých 12 letech se stal jednou z nejbohatších osob v Rakousku, když zdědil majetek po vévodovi z Modeny, Františku V. Ten jako bezdětný totiž nabídl otci Františka Ferdinanda, že jednoho z jeho synů ustanoví svým dědicem, pokud přijme rodové jméno d´Este a naučí se italsky.
František Ferdinand na to přistoupil, jeho mladší bratr Otto požadavek naučit se italštinu odmítl. Bohužel František Ferdinand neoplýval nadáním na jazyky, s italštinou zápasil a získal k ní dokonce odpor. A nejen k jazyku samotnému, ale také ke všemu italskému. Majetek v severní Itálie po vévodovi z Modeny zdědil, ale nevyužíval ho.
Skandál na císařském dvoře
František Ferdinand měl v sobě i bourbonskou krev, která mu dala do vínku tvrdohlavost. Stejně se choval, když si prosadil jako svoji manželku Žofii Chotkovou. Jako následník trůnu se musel oženit pouze s příslušnicí některé panovnické dynastie, kterou Žofie bohužel nebyla.
Čtěte také: Magdaleniny prádelny pro hříšnice – tvrdá práce, psychický teror, znásilňování i obchod s novorozenci.
Pocházela z českého šlechtického rodu Chotků a byla pouze dvorní dámou arcivévodkyně Isabely z Croy, manželky arcivévody Bedřicha Rakousko-Těšínského. Ten byl pro změnu strýcem Františka Ferdinanda. Také proto nebylo nic divného na tom, že následník trůnu často navštěvoval jeho sídlo v Prešpurku.
Láska se Žofií
Se Žofií se však seznámili v Praze, mezi mladými lidmi okamžitě přeskočila jiskra a oni si začali dopisovat. Arcivévodkyně Isabela nabyla dojmu, že František Ferdinand dochází do jejich domu kvůli některé z jejich dcer, a už se těšila, že bude blízká příbuzná následníka trůnu. Jaké bylo však její rozčarování, když zjistila, že důvod jeho častých návštěv u nich doma byla její dvorní dáma Žofie. Okamžitě vyvolala skandál na císařském dvoře a v nejvyšších kruzích se nehovořilo o ničem jiném.
Nepřehlédněte: Vzducholoď Hindenburg: Stačila jedna jiskra, aby došlo ke katastrofě.
Císař František Josef I. námluvy mladého páru odmítl pro nevěstinu nerovnorodost. František Ferdinand byl však neústupný a na sňatku se Žofií trval. Císař nakonec o malý píď ustoupil, povolil pouze morganatický sňatek s výhradami. František Ferdinand se musel vzdát nároků na trůn pro své budoucí potomky. Manželství, které si ale vyvzdoroval, bylo velmi šťastné.
A nebýt osudného 28. června 1914, kdy byl na něho a jeho choť spáchán atentát, a následného vypuknutí Velké války, mohl František Ferdinand usednout na habsburský trůn a pustit se do svých naplánovaných moderních vizí.
Zdroj: historyhit.com, history.com | foto: Wikimedia, CC