Když se Josef Drásal 4. července 1841 narodil jako třetí ze šesti dětí do chudé rodiny chromečského brusiče jehel Johanna Drásala, babička mu prý prorokovala, že bude velký. Byl a jeho výška vzbuzuje zájem dodnes. Ve své době se řadil mezi největší lidi na planetě a dodnes zůstává nejvyšším potvrzeným obyvatelem českých zemí.
Zvedl naložený žebřiňák, unesl dva metráky obilí
Josef Drásal v dětském věku rychle přerostl vrstevníky, od nichž se lišil i nebývalou silou. Už jako sedmiletému mu matka objednávala u ševce ty největší boty. Do školy přestal chodit, když mu bylo 12 let. Psát ani číst pořádně neuměl, v životě mu to však příliš nepřekáželo. Nejdříve pracoval jako pacholek na dvoře v rodné Chromči na Šumpersku, později jako kočí na panství hraběte Žerotína v nedalekém Bludově.
Svou výškou a silou proslul v širém okolí. Tradují se historky, že zvládl zvednout převrácený žebřiňák naložený obilím nebo přenést na ramenou balvan, na který bylo obyčejně potřeba volů s povozem. Jednoho neposlušného volka prý jednou ranou skolil k zemi a obratem jej zase zdvihl. Hospodské rváče posbíral jako děti do náruče a vynesl je před lokál. Když měl jít do mlýna s obilím, unesl ho najednou dva a půl metráku.
Procestoval kus světa
Svou mohutností budil obdiv i hrůzu zároveň. Za svůj vzrůst se v mládí styděl a snažil se ji skrývat tak, že chodil nahrbený s pokrčenými koleny. Život mu změnil hospodský z Holešova, který ho přiměl, aby svou zvláštnost využil a vystupoval před lidmi. Josef Drásal ho poslech a když se mu od diváků začalo dostávat obdivu, jeho přístup k vlastnímu tělu se změnil a stud nahradila hrdost.
Jako součást cirkusového a varietního představení objel v hanáckém kroji celou Evropu a často vystupoval po boku malé ženy, která měřila něco málo přes metr. Jeho úctyhodná výška tak vynikla ještě více. Dostal se i před francouzského císaře Napoleona III. Na jeho dvoře předvedl číslo s trpaslíky, které si v závěru naložil do kovové nádoby a odnesl je jako panenky.
Dobrák s velkou chutí k jídlu
Dvacet let vystupování mu vydělalo na dům uzpůsobený jeho výšce. Nacházel se v Holešově a Josef Drásal v něm žil až do své smrti. Rád chodil do hospody, popíjel pivo a rum, s místními hrával karty. Jeho velké tělo mělo také náležitou chuť k jídlu. Velký hlad se mu prý ale podařilo jen málokdy uspokojit do sytosti. Rozhodně se nedá říct, že by byl tlustý (při své výšce vážil okolo 186 kg). I přes svůj hromotlucký zevnějšek to byl mírný člověk a dobrák.
Josef Drásal zemřel 16. prosince 1886 ve věku 45 let pravděpodobně na souchotiny (tuberkulózu) nebo nemoc ledvin. Uvádí se také celkový špatný zdravotní stav související s velkým vzrůstem a špatnou životosprávou, na čemž se zřejmě velmi podepsala smrt jeho matky Magdalény, která se o něj starala.
Čtěte také: Augustin Heřman: První Čech, který se usadil v Americe, byl obchodníkem, mořeplavcem a korzárem.
Ani po smrti neměl klid
O devět let později se proslulý obr z Hané stal objektem zájmu na pražské národopisné výstavě, pro jejíž účely vyrobili jeho figurínu v životní velikosti. Ta dodnes existuje a můžete ji spatřit v olomouckém Vlastivědném muzeu (dříve se nacházela v turistickém centru). Součástí výstav několika dalších muzeí jsou také Drásalovy osobní věci (rukavice, pásek, prsten, boty a další).
Ačkoli si obr z Hané přál být pohřben v Holešově a mít po smrti klid, nestalo se tak docela. Jeho ostatky byly exhumovány celkem třikrát. Z jeho kostí se však podařilo zjistit příčinu jeho abnormálního vzrůstu (nadměrná produkce růstového hormonu v důsledku poruchy podvěsku mozkového) a také celkem přesně vypočítat jeho výšku, a sice 241 cm. S ní se nyní nachází na seznamu nejvyšších Evropanů na 10. místě, a na seznamu nejvyšších lidí světa na 15. místě.
zdroj: Český Rozhlas, Wikipedia