Takové hezké jméno ho zdobilo a byl to přitom lump, který nakonec skončil po právu na popravišti. Martin Lecián toho za svůj poměrně krátký život stihl docela hodně – vykrádal trezory a občas také někoho zabil. Jak se odehrával život tohoto zločince, který byl postrachem zejména na Moravě?
Moravský rodák na šikmé ploše
Martin Lecián je rodákem z Uherského Ostrohu, kde spatřil světlo světa v roce 1900. Vyrůstal v polepšovně, v níž byl až do svých osmnácti let. Kladný vliv však tato výchova na něj neměla. Jakmile opustil brány této instituce, ihned se vrhl do trestné činnosti. Nejprve na vlastní pěst a pak se spolčil s Marií Křenovskou, která se také dala na šikmou plochu.
Oba vykrádali pokladny, přičemž za pole své působnosti si vybrali celou oblast Moravy. Lecián byl šikovným kasařem, jenž se k lupu dostal přes obnažení silného pláště pokladny a zničení zámkového mechanismu.
Kasařem i vrahem
Od svých osmnácti let do věku dvaceti šesti roků stihl Martin Lecián toho poměrně hodně. K dráze kasaře si přibral i vraždy. Ve Slavkově u Brna zabil v lednu 1927 obecního strážníka, který ho vyrušil při vloupání. Následující den se pokusil zabít majitele obchodu, o měsíc později pak hlídače podniku Grafona. Vždy se mu zatím podařilo uniknout spravedlnosti.
Jednou při jízdě vlakem byl poznán četníkem. Než by se nechal zatknout, raději vyskočil za jízdy ven. Na jeho hlavu byla vyhlášena odměna ve výši deset tisíc korun. Ale Lecián si z toho nic nedělal a maskován pokračoval ve své trestné činnosti.
Kramářské písně o Leciánovi
Kupodivu našel porozumění u široké veřejnosti, u které se stal populárním, a lidé o něm skládali i kramářské písně. Kolovaly zvěsti, že bohatým Lecián bere a chudým dává. Což se pochopitelně na pravdě nezakládalo. I když vlastně částečně ano, bohaté opravdu okrádal, ale dával jen sobě.
Ale i nad ním se pomalu začala utahovat smyčka. 8. března 1927 zastřelil ve Veselí nad Moravou četnického strážmistra Antonína Stuchlého a jeho obliba u veřejnosti naráz skončila. Mladý četník měl totiž krátce po svatbě a očekával narození prvního potomka. Četníkům se podařilo Martina Leciána zadržet v Novém Bohumíně až 23. dubna 1927.
Augustin Heřman: První Čech, který se usadil v Americe, byl obchodníkem, mořeplavcem a korzárem.
A spadla klec
Vyšetřování Leciánových zločinů trvalo přes čtyři měsíce, proces pak šest dnů, na jehož závěru byl 3. září 1927 odsouzen k trestu smrti oběšením. Nebyl by to ovšem Martin Lecián, kdyby se nepokusil o útěk. Zmocnil se zbraně, zabil strážného, ale po přestřelce byl dopaden. Jeho žádost o milost prezident T. G. Masaryk zamítl.
Martin Lecián byl oběšen na dvoře olomoucké vojenské věznice 6. října 1927. Popravil ho státní popravčí pro Čechy a Moravu Leopold Wohlschlager, pro kterého to byla poslední poprava před odchodem na odpočinek.