Lidé odjakživa láká překonávat své možnosti. Ať už je k tomu vede vysoká hladina adrenalinu, která je s tím spojená, nebo potřeba stát se slavným, často se jedná o nebezpečné aktivity. Nejvyšší hora světa Mount Everest byla poprvé pokořena v roce 1953. Od té doby se na ni vypravilo už mnoho nejen profesionálních horolezců. Bohužel každému se výstup nezdařil a mnoho lidí zde zastihla smrt.
Loňský rok byl na Mount Everestu tragický
V minulém roce se z Mount Everestu, který leží na hranici mezi Nepálem a Čínou, nevrátilo na jedenáct horolezců. Toto číslo je čtvrté nejvyšší v historii výstupů na nejvyšší horu na Zemi. Na vině bylo nejen špatné počasí a rekordní počet povolení, která vydala nepálská vláda. Výstup jihovýchodní cestou z Nepálu není příliš technicky obtížný, takže si na něho troufnou i méně zkušení lezci.
Na nejvyšší horu na Zemi se stojí fronty
Závažným problémem je velké množství lidí, které se o zdolání hory pokoušejí. V důsledku toho se tvoří někdy i hodinové fronty. Jakmile se horolezci ocitnou v zóně smrti a stojí v řadě za sebou, nemohou dělat nic jiného než pokračovat stále nahoru. Mnozí však podcení akutní horskou nemoc, výkyvy počasí, ztrátu tepla, vyčerpání zásob kyslíku nebo je zradí jejich vlastní zdraví a skryté zdravotní problémy. Pokud jim dojdou síly, není příliš možností, co v takové situaci dělat. Ostatní horolezci obvykle nemají kapacitu na to, aby druhé zachraňovali.
Čtěte také: Expedice Peru 1970 – při největší tragédii českého horolezectví zahynuli všichni členové výpravy.
Green Boots
Celkem při výstupu nebo sestupu na Mount Everest v letech 1922 až 2010 zahynuly na dvě stovky horolezců, a to včetně několika čechů. Vzhledem k velké finanční náročnosti evakuace zesnulých zůstávají jejich mrtvá těla ležet na tom místě, kde zemřeli. Slouží tak jako orientační body pro další horolezce. Například tělo indického lezce Tsewanga Paljora funguje jako výškový bod, který značí výšku 8 500 metrů nad mořem. Místu, kde leží, se přezdívá Green boots (zelené boty) podle horolezecké obuvi jasně zelené barvy, které měl v den své smrti na sobě.
Troufli byste si na takový výlet také?
Zdroj: BBC, Wikipedia, zdroj foto: Wikimedia