Zatímco čínský prezident vznáší návrh na vybudování Nové hedvábné stezky, Ross Ulbricht vesele vydělává na virtuálním tržišti, které nese název podle té původní – Silk Road (= Hedvábná stezka). Mohlo by se jednat o zajímavý odkaz na historické reálie, kdyby se tu neprodávaly ve velkém drogy a další nelegální materiál.
Dopaden v knihovně
Píše se rok 2013, léto se teprve před několika dny přelilo v podzim a Ross Ulbricht sedí v plné kavárně v San Francisku. Chce se připojit se na Silk Road, ale množství nechtěných svědků jej přinutí lokál opustit. Přesune se do veřejné knihovny.
Když se usadí v klidném oddělení, přihlásí se do svého počítače a následně i do administračního účtu na Silk Roadu. Ze soustředění jej náhle vyruší mladý zamilovaný pár, který se mezi sebou začne hádat. Jejich rozrušené hlasy se rozléhají po jinak tiché místnosti a Ross se po nich zvědavě otáčí. Když se vrací zpět k obrazovce, jeho notebook drží v ruce cizích chlápek a vypráví mu cosi o jeho právech.
Ten člověk se jmenuje Chris Tarbell a je agentem FBI, stejně jako hádající se milenci. Scénku zinscenovali proto, aby během zatčení rozptýlili Ulbrichtovu pozornost a znemožnili mu zašifrovat nebo smazat případné důkazy.
Temná strana internetu
Ross Ulbricht vyrůstal v Austinu, chodil do skautu a v roce 2002 vystudoval střední školu. Dostal plné stipendium na univerzitě v Dallasu, studoval fyziku a získal bakalářský titul. Následně pokračoval ve studiu na magistra a začal se zajímat o liberální ekonomiku. Po promoci se snažil naskočit do pracovního procesu, běžný zaměstnanecký poměr jej však neuspokojoval a zkusil proto podnikat. Založil online prodej knih Good Wagon Books.
V té době ho napadla i myšlenka na experiment v podobě volného trhu s důrazem na anonymitu jeho uživatelů. Zastával teorii, že lidé mají právo nakupovat a prodávat, co chtějí, dokud někomu dalšímu neublíží. Navrhl proto tržiště Silk Road za použití Toru, který anonymizuje uživatele při pohybu v internetu. Jako platidlo sloužila kryptoměna Bitcoin, jejíž používání je rovněž do značné míry nevystopovatelné. Brzy se zde začaly objevovat nabídky léčiv na předpis, lehkých i tvrdých drog, falešných dokladů a podle všeho nebyl problém ani domluvit si zde nájemnou vraždu. Dohled nad Hedvábnou stezkou mu vydělával nemalé peníze. V době zatčení měl na svém bitcoinovém kontě bohatství odpovídající stovkám milionů korun.
Strašného piráta Robertse prozradila neopatrnost
Americké vyšetřovací orgány sledující drogové dealery si v roce 2011 všimly změny, která v obchodu s drogami nastala. Místo velkých balíčků se začaly šířit malé zásilky, jako by byly určeny přímo pro koncového zákazníka. Vyšetřování po nějaké době objevilo i tajný portál Silk Road, přes který byly drogy pravděpodobně objednány.
Ulbricht vystupoval pod přezdívkou Dread Pirate Roberts (postava z filmu Princezna Nevěsta) a používal všechny dostupné prostředky k tomu, aby jej nemohl nikdo vystopovat. Udělal však zásadní chybu hned na začátku, když celý projekt plánoval a Hedvábnou stezku tvořil. Stejnou přezdívku spojenou s e-mailovou adresou obsahující jeho občanské jméno totiž používal na webu Stack Overflow, kde si chtěl nechat poradit ohledně vývoje a zabezpečení.
To ale nebyla jediná chyba, níž se dopustil. Silk Road propagoval i na svém profilu na LinkedIn a pro falešné doklady použil své vlastní fotografie. V srpnu 2014 stanul před soudem, za praní špinavých peněz, hackování a za vedení obchodu s ilegálními drogami si v roce 2015 vysloužil doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění.