Není Hedvábná stezka jako Hedvábná stezka. Za jednu takovou si Ross Ulbricht posedí do konce života ve vězení

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zatímco čínský prezident vznáší návrh na vybudování Nové hedvábné stezky, Ross Ulbricht vesele vydělává na virtuálním tržišti, které nese název podle té původní – Silk Road (= Hedvábná stezka). Mohlo by se jednat o zajímavý odkaz na historické reálie, kdyby se tu neprodávaly ve velkém drogy a další nelegální materiál. 

Dopaden v knihovně

Píše se rok 2013, léto se teprve před několika dny přelilo v podzim a Ross Ulbricht sedí v plné kavárně v San Francisku. Chce se připojit se na Silk Road, ale množství nechtěných svědků jej přinutí lokál opustit. Přesune se do veřejné knihovny.

Když se usadí v klidném oddělení, přihlásí se do svého počítače a následně i do administračního účtu na Silk Roadu. Ze soustředění jej náhle vyruší mladý zamilovaný pár, který se mezi sebou začne hádat. Jejich rozrušené hlasy se rozléhají po jinak tiché místnosti a Ross se po nich zvědavě otáčí. Když se vrací zpět k obrazovce, jeho notebook drží v ruce cizích chlápek a vypráví mu cosi o jeho právech. 

Ten člověk se jmenuje Chris Tarbell a je agentem FBI, stejně jako hádající se milenci. Scénku zinscenovali proto, aby během zatčení rozptýlili Ulbrichtovu pozornost a znemožnili mu zašifrovat nebo smazat případné důkazy. 

Temná strana internetu

Ross Ulbricht vyrůstal v Austinu, chodil do skautu a v roce 2002 vystudoval střední školu. Dostal plné stipendium na univerzitě v Dallasu, studoval fyziku a získal bakalářský titul. Následně pokračoval ve studiu na magistra a začal se zajímat o liberální ekonomiku. Po promoci se snažil naskočit do pracovního procesu, běžný zaměstnanecký poměr jej však neuspokojoval a zkusil proto podnikat. Založil online prodej knih Good Wagon Books. 

V té době ho napadla i myšlenka na experiment v podobě volného trhu s důrazem na anonymitu jeho uživatelů. Zastával teorii, že lidé mají právo nakupovat a prodávat, co chtějí, dokud někomu dalšímu neublíží. Navrhl proto tržiště Silk Road za použití Toru, který anonymizuje uživatele při pohybu v internetu. Jako platidlo sloužila kryptoměna Bitcoin, jejíž používání je rovněž do značné míry nevystopovatelné. Brzy se zde začaly objevovat nabídky léčiv na předpis, lehkých i tvrdých drog, falešných dokladů a podle všeho nebyl problém ani domluvit si zde nájemnou vraždu. Dohled nad Hedvábnou stezkou mu vydělával nemalé peníze. V době zatčení měl na svém bitcoinovém kontě bohatství odpovídající stovkám milionů korun. 

Strašného piráta Robertse prozradila neopatrnost

Americké vyšetřovací orgány sledující drogové dealery si v roce 2011 všimly změny, která v obchodu s drogami nastala. Místo velkých balíčků se začaly šířit malé zásilky, jako by byly určeny přímo pro koncového zákazníka. Vyšetřování po nějaké době objevilo i tajný portál Silk Road, přes který byly drogy pravděpodobně objednány. 

Ulbricht vystupoval pod přezdívkou Dread Pirate Roberts (postava z filmu Princezna Nevěsta) a používal všechny dostupné prostředky k tomu, aby jej nemohl nikdo vystopovat. Udělal však zásadní chybu hned na začátku, když celý projekt plánoval a Hedvábnou stezku tvořil. Stejnou přezdívku spojenou s e-mailovou adresou obsahující jeho občanské jméno totiž používal na webu Stack Overflow, kde si chtěl nechat poradit ohledně vývoje a zabezpečení. 

To ale nebyla jediná chyba, níž se dopustil. Silk Road propagoval i na svém profilu na LinkedIn a pro falešné doklady použil své vlastní fotografie. V srpnu 2014 stanul před soudem, za praní špinavých peněz, hackování a za vedení obchodu s ilegálními drogami si v roce 2015 vysloužil doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT