Stanislav Petrov sloužil jako podplukovník u vojska protivzdušné obrany SSSR. Byl hlavním aktérem během incidentu, při kterém sovětský systém včasného varování chybně ohlásil vypálení balistických raket z území Spojených států.
Již v nedávné době jsme psali o pozoruhodném příběhu sovětského velitele Vasilije Archipova. Tomu se svým správným rozhodnutím podařilo zabránit eskalaci konfliktu mezi USA a SSSR a případné jaderné válce. Nyní vám představujeme další příběh, rovněž sovětského vojáka, který se také uměl ve správnou dobu správně rozhodnout a dost možná tak zabránil zničující katastrofě v podobě jaderného konfliktu.
Důstojník, který nedbal pokynů
V časných ranních hodinách 26. září 1983 detekovaly systémy včasného varování Sovětského svazu přicházející raketový útok ze Spojených států. Údaje přicházející ze systému naznačovaly, že bylo vypuštěno několik raket. Důstojník Stanislav Petrov, který měl za úkol registrovat zřejmé odpálení balistických raket nepřítele a následně informovat své velitelství, však rozhodl, že údaje svým nadřízeným nenahlásí a odmítl je jako falešný poplach.
I když šlo z jeho strany o zřejmé porušení pokynů nadřízených, svým činem sovětský podplukovník dost možná zachránil celý svět. Jeho úkolem bylo zaregistrovat jakékoliv střely a ihned o tom informovat sovětské vojenské a politické vedení. V politicky napjaté době by byla odveta téměř jistá.
Pět vypuštěných raket
Pan Petrov později vzpomínal na osudný okamžik a přiznal, že v tu chvíli úplně ztuhnul, jen viděl, jak blikají světýlka a upozorňují na celkem pět odpálených raket. Bylo to úplně jasné, Amerika opravdu rakety musela vypustit. I když měl ihned upozornit své nadřízené, neudělal to. A proč? Sovětský svaz měl i další podpůrné odborníky, operátory satelitních radarů, kteří sledovali americké raketové síly. A skupina pozorovatelů mu sdělila, že žádné rakety nezaznamenala.
Tento incident se stal jen tři týdny po sestřelení civilního letu Korean Air 007 sovětskou stíhačkou SU-15.
Pan Petrov si sice nebyl úplně jistý tím, že ve skutečnosti žádné rakety odpáleny nebyly, ale o necelou půl hodinu poté si uvědomil, že se skutečně nic nestalo – a systém se pouze porouchal. I přesto ale o svém rozhodnutí dlouho mlčel, myslel totiž, že by pravda byla pro Sovětský svaz hanebná. Jejich systémy se přece takhle nemohly zmýlit.