Tato objevená „zlatá spirála“ mohla být použita jako ozdoba do vlasů. Byla totiž nalezena na místě, kde pohřbili ženu, která zemřela asi před 3 800 lety. Archeologové odhalili, že ženě mohlo být kolem 20 let, když zemřela.
Stalo se tak v dnešním německém Tübingenu
Uvnitř její ženiny hrobky, našli spirálový zlatý drát, který zřejmě plnil úlohu ozdoby vlasů. Je považován za nejstarší zlatý artefakt nalezený v jihozápadním Německu.
Zlatá spirála obsahovala cca 20 % stříbra, méně, než 2 % mědi a jsou zde zaznamenány i stopy platiny a cínu. Toto složení poukazuje na přírodní slitinu zlata – typickou pro zlato vyplavené z řek. Chemická analýza naznačuje, že pochází z řeky Carnon v oblasti anglického Cornwallu, uvedli vědci ve svém prohlášení.
Další vědecká fakta a tvrzení
Nálezy drahých kovů z tohoto období jsou v jihozápadním Německu velmi vzácné. Zlatá spirála v Tübingenu je důkazem toho, že západní kulturní skupiny, např. z Británie a Francie, získaly v první polovině druhého tisíciletí, před naším letopočtem, rostoucí vliv na střední Evropu.
Vědci nemají v rukou žádné záznamy o úrazech nebo nemocech, tudíž nemají tušení, na co žena zemřela, pronesla Raiko Kraussová – profesorka na Ústavu pravěku a středověké archeologie na univerzitě v Tübingenu.
Vysoce postavená žena? Nikdo neví…
Skutečnost, že je artefakt vyroben ze zlata, naznačuje, že žena mohla mít vysoké sociální postavení. Bylo současně provedeno i radiokarbonové datování pozůstatků ženy a zjistilo se, že zemřela někdy mezi lety 1850 až 1700 př. n. l.
V té době se psaní ještě nerozšířilo do jihozápadního Německa, takže jsou nulová písemná svědectví, která by pomohla zjistit, kým by žena mohla být.
Hrob byl vykopán na podzim 2020 a nálezy týmu byly zveřejněny 21. května v časopise Praehistorische Zeitschrift.
Zdroj: livescience.com