Nejstarší zlatý artefakt pochází z jihozápadu Německa

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Tato objevená „zlatá spirála“ mohla být použita jako ozdoba do vlasů. Byla totiž nalezena na místě, kde pohřbili ženu, která zemřela asi před 3 800 lety. Archeologové odhalili, že ženě mohlo být kolem 20 let, když zemřela.

Stalo se tak v dnešním německém Tübingenu

Uvnitř její ženiny hrobky, našli spirálový zlatý drát, který zřejmě plnil úlohu ozdoby vlasů. Je považován za nejstarší zlatý artefakt nalezený v jihozápadním Německu.

Zlatá spirála obsahovala cca 20 % stříbra, méně, než 2 % mědi a jsou zde zaznamenány i stopy platiny a cínu. Toto složení poukazuje na přírodní slitinu zlata – typickou pro zlato vyplavené z řek. Chemická analýza naznačuje, že pochází z řeky Carnon v oblasti anglického Cornwallu, uvedli vědci ve svém prohlášení.

Další vědecká fakta a tvrzení

Nálezy drahých kovů z tohoto období jsou v jihozápadním Německu velmi vzácné. Zlatá spirála v Tübingenu je důkazem toho, že západní kulturní skupiny, např. z Británie a Francie, získaly v první polovině druhého tisíciletí, před naším letopočtem, rostoucí vliv na střední Evropu.

Vědci nemají v rukou žádné záznamy o úrazech nebo nemocech, tudíž nemají tušení, na co žena zemřela, pronesla Raiko Kraussová – profesorka na Ústavu pravěku a středověké archeologie na univerzitě v Tübingenu.

Vysoce postavená žena? Nikdo neví…

Skutečnost, že je artefakt vyroben ze zlata, naznačuje, že žena mohla mít vysoké sociální postavení. Bylo současně provedeno i radiokarbonové datování pozůstatků ženy a zjistilo se, že zemřela někdy mezi lety 1850 až 1700 př. n. l.

V té době se psaní ještě nerozšířilo do jihozápadního Německa, takže jsou nulová písemná svědectví, která by pomohla zjistit, kým by žena mohla být.

Hrob byl vykopán na podzim 2020 a nálezy týmu byly zveřejněny 21. května v časopise Praehistorische Zeitschrift.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu