Zvířata se vracejí do benátských kanálů. Voda je totiž čistá, země bojuje s koronavirem a lidé jsou v karanténě.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Probíhající pandemie koronaviru otřásá celým světem. Zatímco se situace pomalu uklidňuje v Číně, z Evropy se stalo epicentrum nemoci a nejvíce postiženou zemí je stále Itálie. V té se tak naprosto zastavil život, a lidé musejí být doma v nucené karanténě. Jelikož se ani nesmí cestovat, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci, sedí doma také turisté ze všech částí Evropy. Zatímco je na území Itálie klid, zvířata se mohou vracet do svého prostředí, protože je tam čisto. Benátky jsou toho důkazem.

Pokles úrovně znečištění

Satelitní snímky ukazují, jak významně klesla úroveň znečištění nad Itálií v důsledku bojování s koronavirem v zemi. Vidět je ale dopad na známé benátské vodní cesty. Obvykle jsou totiž pořádně zakalené v důsledku toho, že zdejší čluny převážejí neustále turisty. Zdejší vodní cesty se dále napojují na Jaderské moře.

Podle místních novin La Nuova tato změna přinesla zpět „lagunové vody starověku“ – ty z poválečného období, kdy bylo ještě možné se koupat ve vodách kanálu. Do čistých vodních cest se tak najednou vrátily ryby, stejně jako labutě, a dokonce i delfíni.

Simone Feltrin

rio dell’Arsenale

Voda čistá jako dlouho ne

Podle záběrů zde pořízených je vidět, že voda je průzračně čistá, čehož zvířata okamžitě využila. Dokonce jsou čisté i proudy kolem náměstí Piazza San Marco, které bývají normálně velmi znečištěné v důsledku častého přejíždění gondol a lodí. Jak jde ale vidět, zdejší ekosystém si s regenerací poradil po svém. A alespoň trošku se do Itálie vrací život.

Marco Capovilla

VENEZIA PULITA Immagini incredibili del rio dei Ferali, dietro piazza San Marco, solitamente torbido. La natura si riprende I suoi spazi. MENO TRAFFICO, MENO SCARICHI Sono allegate anche le foto…

Mnoho místních obyvatel začalo nahrávat své fotografie do skupiny na Facebookové stránce s názvem Venezia Pulita – Čisté Benátky.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT