V Rusku, poblíž hranic Evropy a Asie se nachází úchvatné solné jeskyně s dech beroucími vzory na stěnách. Solné doly pod městem Jekatěrinburg v Rusku jsou jedny z nejkrásnějších jeskyní na světě. Stěny se vyznačují ozdobnými a barevnými vzory, tak fantastickými, že by nikdo neřekl, že jsou přírodními. Dekory jsou způsobeny vrstvami karnallitu – minerálu, který vytváří barevné víry ve skále.
Co je karnallit?
Karnallit odpovídá chemickému složení chloridu draselného a hořečnatého. Ty se, jak známo, používají při výrobě rostlinných hnojiv. Karnallit je sám o sobě jemný, absorbuje vlhkost a je považován za neobvyklý minerál. Tvoří se pouze za určitých podmínek daných prostředím (odpařování moří, sedimentární pánve).
Jeho těžba je významná hlavně z hlediska draslíku a hořčíku. Nejpozoruhodnějším aspektem je jeho barva, která je nejčastěji žlutobílá nebo načervenalá, ale také modrá nebo zcela bezbarvá.
Dobrodružné tunely a suchý vzduch
I když je malá část karnallitových dolů v Rusku stále používaná, většina chodeb je uzavřena a pro veřejnost zakázána. Chcete-li vstoupit, potřebujete speciální vládní povolení.
Doly jsou obrovské, jen slabě osvětlené labyrinty táhnoucí se mnoho kilometrů na šířku i délku. Jeden tunel může být v průměru dlouhý i přes čtyři míle. Na tomto místě ztratíte pojem o čase. Vzduch je tu velmi suchý, což způsobuje i velkou žízeň. Obsahuje totiž malé částečky soli.
Kdo se bojí, nesmí do lesa
Pokud se sem vypravíte, je potřeba se pohybovat s rozmyslem a pomalu. Všechny chodby totiž vypadají podobně. Je zde velké riziko, že byste se mohli ztratit. Nicméně to není asi to nejhorší, co se vám může stát. Jste také vystaveni riziku úniku plynu z chemikálií (methan, sirovodík, oxid uhličitý) a sesuvu půdy.
Kdo se přece jen bojí, zřejmě i oprávněně, je možné shlédnutí fotografií Mishainika, který zde strávil i několik nocí, aby pořídil tyto fantastické snímky.
Zdroj: earthporm.com