Žralok šotek aneb živoucí fosílie se za desítky milionů let vývoje vůbec nezměnil

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Žralok šotek je jediným žijícím druhem žraloka, který patří do čeledi hlavorohovitých. Vědci jej považují za živoucí fosílii, protože se za desítky milionů let vývoje téměř vůbec nezměnil. Žije převážně jen na pobřeží Japonska, Nového Zélandu a Jižní Afriky. Výskyt tohoto žraloka v jiných oblastech je velmi vzácný.

Nepřehlédnutelný bodec

Žralok šotek má na své hlavě výrazný bodec. V jeho rypci se pak nachází mnoho smyslových kanálků, které mu pomáhají vyhledat kořist. Živí se pak především korýši, rybami a hlavonožci. Jeho čelisti jsou vysouvací, a díky tomu vypadá opravdu hrozivě. Oči má žralok šotek malé, ale přesto plně funkční. Jeho tělo má růžovou nebo světle hnědou barvu. A to z toho důvodu, že má velmi jemnou až částečně průhlednou kůži. Skrze tu prosvítají cévy a krev.

Žralok šotek žije v hloubce 40 – 1300 metrů, velmi často se pohybuje u samého dna. Průměrně dorůstá délky 3 – 4 metry, ale ti největší jedinci mohou mít až okolo šesti metrů.

Žralok tajemný

O chování tohoto druhu žraloka se ví poměrně hodně málo, vědci nemají informace právě proto, že jde o velmi zřídka viděné zvíře. Přesto se dá předpokládat, že jsou žraloci šotci samotáři, stejně tak jako mnoho jiných druhů žraloků. Vědci také věří, že tito jedinci jsou nejaktivnější ráno a večer.

null

null

Jako mytický skřítek

Nejčastěji se žralok goblin objevuje u japonského pobřeží. Jeho název je odvozen od mytických skřítků, kteří se objevují v japonském folklóru. Jsou jim totiž velmi podobní. Ve vodě byste tohoto žraloka ale asi potkat nechtěli, vypadají totiž opravdu děsivě.

Hrozivě vypadající zuby v kombinaci s výrazným bodcem – chtěli byste ho v moři potkat?

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu