Znáte sudoku? Je možné, že někdy dojdou jejich číselné kombinace?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Realisticky to možné není! Existuje totiž neskutečně obrovské množství, které dosahuje až k 6 670 903 752 021 072 936 960 možných řešitelných křížovek sudoku, což je mnohem více než třeba počet hvězd ve vesmíru.

Přemýšlejte o tom takto…

Kdyby každý z přibližně 7,3 miliardy lidí na Zemi každou sekundu vyluštil jednu hádanku sudoku, nedostal by se přes všechny zhruba do číselného počtu 30.992. 

To číslo je tak nepředstavitelně obrovské a zdánlivě náhodné, že se domníváme o možnosti několika podobných nebo dokonce téměř duplicitních hádanek. Kolik z nich je tedy skutečně odlišných?

Najdeme vysvětlení v oboru matematiky?

Obor matematiky se mimojiné zabývá i metodikou výběru a uspořádáním v konečném nebo diskrétním systému. Latinský čtverec je mřížka vyplněná odlišnými symboly („n“), takovým způsobem, že se každý symbol v každém řádku a sloupci objeví pouze jednou.

Vyřešenou mřížkou sudoku je latinský čtverec řádu devět, což znamená n = 9. Jde tedy o finální systém, na který lze kombinatoriku aplikovat.

Fantazie nezná mezí

Pomocí kombinatoriky můžeme vzít libovolnou mřížku sudoku a díky dalším jednoduchým trikům vytvořit dostatek políček, které lze řešit i příští století.

Pouhou transpozicí a otočením mřížky nebo záměnou sloupců a řádků, získáme exponenciálně více originálních hádanek, než jsme si doposud mysleli.

Zde máte odpověď, na kterou jste čekali

Jedno je však jisté – hádanky jsou v podstatě stejné, jejich obtížnost a pravděpodobné výchozí body se drasticky neliší. Ze všech možných variací logické hry sudoku se těch zvládnutelnějších, týká počet 5 472 730 538 (jsou v zásadě jiné a nejde je od sebe nějak odvodit).

Stále lze tedy bezpečně tvrdit, že pouhému jednomu člověku by vyluštění trvalo více, než 173 let, i kdyby je dokončil během vteřiny. 

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu