Když byl před téměř třiceti lety nalezen v Ötztalských Alpách na rakousko-italské hranici ledový muž Homo tyrolensis, jednalo se o objev roku. Velmi dobře zachovalá mumie jeho těla totiž nabízí nebývalý pohled na život Evropanů v době měděné. Ihned se stal předmětem zkoumání. Co všechno o Ötzim už víme?
Objev roku
Ötziho tělo nalezli 19. září 1991 dva turisté z Německa. Leželo ve výšce 3 210 metrů na východním hřebeni hory Fineilspitze. Původně si mysleli, že našli ostatky nedávno zemřelého horolezce. Teprve později bylo jeho stáří odhadnuto asi na více než 4 000 let. Ötzi žil v období mezi lety 3 400 až 3 100 před naším letopočtem.
Do zkoumání Ötziho mumie se pustila Univerzita v Innsbrucku. Je bezesporu velmi zajímavé, co všechno je možné zjistit. Ötzi byl na svou dobu urostlým, 165 cm vysokým mužem, jenž vážil něco okolo 50 kilogramů. Předpokládá se, že se dožil 45 let. Krátce po jeho smrti bylo tělo pokryto ledem, což vedlo jen k částečnému rozkladu.
Současně s jeho mumifikovaným tělem byly nalezené také kousky jeho oděvu, obutí a výbavy. Na své poslední cestě si s sebou nesl měděnou sekeru s topůrkem z tisu, nůž z pazourku a jasanovou rukojetí, toulce se šípy s pazourkovými hroty a také luk, který ještě nestihl dokončit.
Dokonce známe i poslední jídlo, které Ötzi pozřel. Bylo to maso z kozorožce a jelena a také bylinkový chléb. Vše konzumoval společně s ovocem, kořínky, zrny pšenice a ječmene. Vědci, kteří zkoumají jeho tělo, předpokládají, že ledový muž zemřel na jaře. Vyvozují to z pylu, který byl v době jeho smrti čerstvý. Na rozdíl od konzumovaného jídla, jež bylo připravené delší čas před jeho poslední cestou.
Ötzi jako horský pastevec?
Zkoumání byla podrobena každičká píď Ötziho těla. Ze stehenních a holenních kostí se dá usuzovat, že asi žil jako pastevec v horách, protože jeho životním stylem byly dlouhé pochůzky po kopcovitém terénu. Pomocí 3D technologie byla vytvořena rekonstrukce obličeje ledového muže. Dnes by byl mužem v nejlepších letech. Ve své době už byl ale starcem se svraštělým obličejem a vousy. V kondici nebyly ani jeho zuby. Ötzi trpěl paradentózou v pokročilém stadiu. Dokonce nesnášel laktózu a jeho pokožka byla na mnoha místech tetovaná, což z něho dělá nejstarší mumii s tetováním.
Důmyslné zpracování Ötziho oděvu a bot
I v době měděné se lidé oblékali prakticky a jejich oblečení bylo důmyslné. Svědčí o tom oděv ledového muže. Vodotěsné boty s podrážkou z medvědí kůže, plášť ze tkané trávy, medvědí čepice, opasek s pouzdrem pro užitečné věci, kalhoty z kůže. Jako ponožky mu sloužila měkká tráva obtočená okolo nohy v botě.
Jak Ötzi zemřel
Ohledně smrti ledového muže se vedly živé debaty. Původně se myslelo, že zemřel na podchlazení za zimní bouře. Pak se objevil názor, že snad byl rituálně obětován. Nakonec se díky tomografii a rentgenu v roce 2001 prokázalo, že měl v levém rameni uvízlý hrot šípu. To mohlo svědčit o tom, že kvůli takovému zranění vykrvácel.
Čtěte také: Král Músa Keita I: Nejbohatší člověk v historii lidstva žil v Africe.
Ötziho kletba
Pochopitelně, že nález takového významu, jakým mumie Ötziho bezesporu je, vede často k různým spekulacím. Někteří lidé tvrdí, že ledový muž je prokletý a svá tvrzení dokládají řadou úmrtí, která jsou s jeho tělem spojena – za záhadných okolností zemřel jeho nálezce, také archeolog, který ho jako první zkoumal a další několik osob – a to následkem nehod.
Jak je to doopravdy, si můžeme jen domýšlet. Pravdou ale je, že do výzkumu Ötziho těla byly zapojeny stovky lidí a výzkum nadále probíhá. Co dalšího zkoumání přinese, to nám ukáže budoucnost.