Život bez elektrického osvětlení: umíte si představit svítit „petrolejkou“?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zřejmě si ani nechceme představovat, jaký by byl život bez elektriky. Nicméně fakt, že doma nezapneme a nevypneme světlo vypínačem je zvláštní. Dřívější doby, kdy se svítilo jen petrolejovou lampou musely být v tomto ohledu hodně náročné. Co je vlastně petrolejová lampa? Mladší ročníky možná nevědí, o čem je řeč.

Petrolejová lampa

Petrolejová lampa je jakási nádoba obsahující petrolej s knotem na spalování, čímž zajišťuje světlo. Tento druh lamp byl široce využíván od šedesátých let 18. století, kdy se petrolej stala hojným prostředkem až do vývoje elektrického osvětlení. Ve srovnání s jinými olejovými lampami vynikaly bezpečností a efektivitou. Také o nich lze říci, že se snadno ovládaly.

Jaký je princip? Kdo vymyslel petrolejovou lampu?

Fungují na principu kapilárního působení, kde lze nastavit i mechanismus, který určí velikost plamene. Děje se tak na základě zvedání nebo spouštění knotu. To mění intenzitu osvětlení, konkrétně jas plamene. Skleněný komín na petrolejových lampách zvyšoval stabilitu, jas a čistotu plamene.

Bohužel u petrolejové lampy nejde přesně říci, kdo je vynálezcem, jako třeba u Edisonovy žárovky. Patent na úpravy podalo totiž hned několik stovek osob. Můžeme však dokumentovat alespoň rok 1865, kdy byl zaveden duplexní hořák se dvěma plochými knoty umístěnými blízko sebe. V Evropě se dostalo o slovo i argandovým hořákům s válcovými knoty.

Argandův hořák

Argandův hořák je první vědecky konstruovaná olejová lampa, patentovaná v roce 1784 v Anglii Švýcarem Aimé Argandem. První základní změna v lampách po tisíciletích uplatnila techniku, která byla později přizpůsobena plynovým hořákům.

Argandův hořák se skládal z válcového knotu ukotveného mezi dvěma kovovými trubkami. Vnitřní trubka byla průchozí, aby umožňovala vzduchu stoupat ke středu a podporovala tak spalování na povrchu válcového plamene. Skleněný komín zvýšil tah. V důsledku to značí dokonalejší spalování – spotřeba oleje byla ovšem poměrně vysoká oproti jiným lampám.

Lampa, jakožto zařízení na výrobu osvětlení, se tedy původně sestávala z nádoby s knotem, který nasákl hořlavým materiálem a následně vyprodukoval světlo. Postupně prošla řadou proměn od plynových lamp až po elektrické lampy, které již známe ze současnosti.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT