Zemřel nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Jaké měl zvyky, kdo byl jeho dvojníkem a jaký byl malíř?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ve středu ráno obletěla celou Českou republiku smutná zpráva, že Karel Gott zemřel. Dožil se krásných osmdesáti let a naposledy vydechl doma v kruhu rodinném ve spánku. Svůj život prožil naplno a v našich srdcích navždy zůstane zapsaný jako Mistr a Božský Kája.

Za celou svou kariéru dokázal uhranout nejen české publikum, ale i to zahraniční. A nejen protože uměl krásně zpívat. Byl to člověk se srdcem na pravém místě, věčně usměvavý a spokojený. Jaký byl Karel ve svém soukromí a jaké měl zvyky?

Člověk jako každý jiný

Už od dětství tíhnul Karel Gott k umění. Jeho tatínek s tím sice moc nesouhlasil a chtěl, aby se vyučil řemeslu, jeho maminka ho ale podporovala, protože sama měla umělecké cítění. A co malého Karla nejvíce bavilo? Malovat a zpívat. Jako malý měl rád pohřby, prý ho fascinovaly. Ty také velice rád maloval a své pocity přenášel často na plátno. Jeho maminka vždycky chtěla, aby si za ženu vzal Jiřinu Bohdalovou. Karel měl ale jiný vkus. Měl rád ženy s dlouhýma nohama a výrazným nosem. A když svou budoucí manželku Ivanu požádal při prvním setkání o telefonní číslo, ona mu nedala to správné, protože byla v té době zadaná. Jak to dopadlo, všichni víme.

Karel Gott byl člověk jako každý jiný a nikdy si nepotrpěl na hvězdné manýry. Nikdy mu například nevadilo létat ekonomickou třídou. Nenáviděl sportování a běžně jste ho mohli potkat ve vyhlášených pražských řeznictvích, kam si chodil na různé dobroty. Z masa měl vždy nejraději to jehněčí. Nikdy nejedl před vystoupením, ale až po něm. Kávu si vařil z minerálky a nikdy nejedl česnek, když šel mezi lidi. A čím byste ho pohostili? Klasickým gulášem z kližky. I takový byl Karel Gott. Obyčejný člověk, který bojoval s dotykovým telefonem a s emaily mu musela pomáhat manželka.

Muž, který žil ve stínu Karla Gotta

Jako každá známá osobnost samozřejmě i Mistr Karel měl své dvojníky. Pan Jiří Svatek se dokonce za něj vydával. Jeho tvář sice stou Mistrovou neměla nic moc společného, ovšem jeho láska ke Karlovi byla větší. A když už mu i lidé v okolí začali říkat Karle, přejmenoval se. Z Jiřího se tak stal oficiální Karel.

Dnes už Karel Svatek to vysvětlil tím, že když už si ho pletli i lidé na ulici a kolegové v práci, ztotožnil se s tím, že je Karlovi Gottovi skutečně podobný a tak se nechal přejmenovat. A jak se k tomu vyjádřil sám Karel Gott, když se o panu Svatkovi dozvěděl? „Nevím co je to za pána. Je možné, že jsme se někde setkali, ale já si to nepamatuji. Víte, s kolika lidmi přijdu do styku? Jestli mě napodobuje, pak mu to nemám za zlé. Já mám řadu imitátorů a to svědčí o tom, že je asi co napodobovat.“ uvedl tehdy Karel Gott.

Proč a co maloval? Jaké byly jeho obrazy?

V mládí ho přitahovaly obrazy možná ještě více než samotné zpívání. Hlásil se dokonce na výtvarnou školu, kam ho ale nepřijali. Škoda to určitě nebyla, protože i po letech zpívání si cestičku k malování zase našel. Naplno se do toho vrhnul v 90. letech. Od té doby měl několik výstav a jeho obrazy se líbily i v zahraničí. Už jako malý chlapec vytvořil Karel Gott několik velmi zdařilých kopií slavných obrazů od slavných umělců. I když zpívání nakonec zvítězilo, byl pořád talentovaný a nadaný malíř.

Věnoval se olejomalbě. A co nejraději kreslil? Zpěvák zachycoval prostřednictvím svých obrazů své aktuální pocity. Jeho olejomalby tak nesly názvy jako Proti větru nebo První polibek. Sám Mistr se jednou vyjádřil ke svému malování: „Večer se posadím před plátno a do příštího rána vykouzlí mé ruce obraz. Ano, maluji problémy, které tíží mou duši. Obrazy jsou zrcadlem mého charakteru.“

Jakoby mu šlo všechno, na co sáhl. A takového si ho budeme všichni navždy pamatovat.

 

 

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu