Zemětřesení na Haiti v roce 2010. Země se s následky katastrofy dodnes nemůže srovnat

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Velmi mohutné zemětřesení udeřilo jako blesk z čistého nebe karibské Haiti 12. ledna roku 2010. Epicentrem zemětřesení se stala oblast vzdálená asi 15 kilometrů od hlavního města země Port-au Prince. Nejenže byla zničena většina významných památek a budov ve městě, odnesly to především lidské životy.

Čísla, ze kterých mrazí

O domov přišly zhruba dva milióny lidí, více jak 200 tisíc lidí zemřelo, dalších 300 tisíc bylo zraněno. To však nebylo všechno, v důsledku zoufalých hygienických podmínek v zemi zde následně vypukla nejhorší epidemie cholery, jakou novodobý svět zažilo. Na choleru pak zemřelo dalších přibližně 10 tisíc lidí. Dodnes je situace v zemi velmi znepokojivá, většina lidí je životně závislá na mezinárodní potravinové pomoci, na tisíce lidí zde navíc stále, i deset let od katastrofy přežívá v nuzných a provizorních podmínkách.

Šesté nejtragičtější zemětřesení v historii

Odhady OSN hovoří o tom, že v Port-au Prince a jeho okolí zemřelo 217 tisíc lidí. Jiné odhady však hovoří o tom, že mohlo jít i o více než 300 tisíc lidí, jejichž životy vyhasly pod troskami rozbořených budov a domovů, které rozhodně nesplňovaly bezpečností podmínky pro budovy nacházející se na území, kde se zemětřesení objevuje. Počtem obětí se tak stalo zemětřesení šestým nejhorším v historii.

Haiti 2008 (zdroj foto: Autor: Master Sgt. Jeremy Lock, USAF – http://www.defense.gov/PhotoEssays/PhotoEssaySS.aspx?ID=1536, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9022180)

Zemětřesení bylo jen začátkem pekla

Statisíce mrtvých, zraněných, města srovnaná se zemí během několika málo vteřin. Tohle všechno ale byl jen začátek pekla, které následovalo. Ihned po katastrofě vypukl v zemi neuvěřitelný zmatek, lidé začali rabovat, z vězení uprchlo na šest tisíc nebezpečných zločinců. I když do země okamžitě dorazila pomoc od OSN, nestačilo to.

Nejvíce mrtvích si vyžádalo zemětřesení v Číně v provincii Šen-si. Podle odhadů tehdy zemřelo 830 tisíc lidí.

Téměř žádná hygiena a nedostatek pitné vody zapříčinilo, že brzy vypukla epidemie cholery, která vzala životy dalším deseti tisícům lidí. I když se po celém světě, a to včetně České republiky zvedla vlna solidarity, pořádaly se sbírky, a země dostala finanční podporu ze všech koutů světa, na celkovou obnovu země to bohužel nestačilo.

Na pomoci jiných jsou tisícovky obyvatel závislé dodnes.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu