Železná maska: Kdo se pod ní ve skutečnosti skrýval, se dodnes neví

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Muž se železnou maskou, tajemný vězeň z doby vlády krále Ludvíka XIV., který strávil několik desetiletí v Bastile a dalších francouzských věznicích. Nikdo neznal jeho totožnost ani důvod jeho pobytu ve vězení. Ještě podivnější je, že nikdo nevěděl, jak vypadá. Vězeň totiž údajně nebyl nikdy spatřen bez černé sametové masky zakrývající jeho obličej. Anonymní vězeň od té doby inspiroval mnoho příběhů a legend. Zejména slavné dílo Alexandra Dumase pomohlo zpopularizovat mýtus, že jeho maska byla vyrobena ze železa. Co o tomto muži, který inspiroval i mnoho filmů, vlastně skutečně víme?

Kandidáti jsou jen dva

V průběhu doby se sice objevily desítky osob, o kterých se uvažovalo jako o možných, od člena královské rodiny přes zneuznaného francouzského generála až po dramatika Moliéra. Historické důkazy ale naznačují, že ve stejném časovém období jako „muž se železnou maskou“ byli ve vazbě pouze dva vězni. Ercole Matthiole a Eustache Dauger. Matthiole byl italský hrabě, který byl unesen a uvězněn poté, co se pokusil podrazit Ludvíka XIV. během politických jednání na konci 70. let šestnáctého století. Byl dlouholetým vězněm a jeho jméno je navíc podobné jménu „Marchioly“. Přezdívce, pod kterou byl „muž se železnou maskou“ roku 1703 pohřben. Bohužel ale existují i určité pochybnosti o této teorii, neboť Matthiole pravděpodobně zemřel v roce 1694, tedy o několik let dříve, než aby mohl být pravým „mužem se železnou maskou“.

Otázek je více než odpovědí

S ohledem na to někteří za „muže se železnou maskou“ považují záhadného Eustache Daugera. Jeho zatykač z roku 1669 obsahoval dopis od královského ministra, který věznitelům nařizoval omezit jeho kontakt s ostatními vězni. Dauger byl rovněž často převážen mezi věznicemi a jednou byl prý převážen v zakrytém křesle, aby mu kolemjdoucí neviděli do tváře. Ačkoli je Dauger druhým možným kandidátem, který by mohl být skutečným „mužem se železnou maskou“, historici dosud nevědí, kdo to vlastně přesně byl a zda jeho jméno nebylo pseudonymem. Podle jedné z teorií to byl komorník zapletený do politického skandálu, podle jiných neúspěšný atentátník, nebo dokonce dvojče Ludvíka XIV. Možná ale nakonec to, že dodnes neznáme jeho pravou totožnost, je pro nás muž se železnou maskou ještě přitažlivějším.

Zdroj: britannica.com, nationalgeographic.fr

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu