Zebry: Jsou ve skutečnosti bílé s černými pruhy, nebo černé s bílými pruhy?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zebry patří mezi nejznámější africká zvířata, která jsou unikátní svou výraznou černobílou srstí, pruhy jsou pro každé zvíře jedinečné. Jak vypadá zebra, ví i malé děti a možná právě ony vám někdy položily nelehkou „černobílou otázku“ zda jsou vlastně zebry bílé a mají černé pruhy, nebo jsou černé a mají pruhy bílé.

Pruhy jsou pro každou zebru jedinečné

Odborníci zabývající se volně žijícími africkými živočichy často upozorňují na to, že nevšední černobílé zbarvení zebří srsti ostře kontrastuje se suchými, hnědozelenými pastvinami a savanami bez stromů na jejich domovských územích ve východní a jižní Africe. V současnosti žijí tři druhy zeber, zebra stepní, zebra horská a zebra Grévyho, každý z těchto druhů má také jiný vzor pruhování. U některých jsou tmavší části černé, zatímco jiné mají hnědší zbarvení, některé mají pruhy na těle, ale ne na nohách.

Za vším stojí melanocyty

To však neodpovídá na otázku, zda je jejich srst černá nebo tmavá s bílými pruhy, nebo naopak. Na to se musíme podívat do melanocytů zebry, tedy buněk, které produkují pigment pro jejich srst. Srst zeber, světlá i tmavá, vyrůstá z folikulu naplněného buňkami melanocytů. Tyto buňky produkují pigment melanin, který určuje barvu srsti. Černá srst zeber je plná melaninu, ale v bílé srsti melanin v podstatě chybí, protože folikuly, které tvoří pruhy bílé srsti, mají „vypnuté“ melanocyty, což znamená, že nevytvářejí pigment. Jinými slovy, pro zebry je výchozím stavem produkce černé srsti, takže jsou černé s bílými pruhy. Ve skutečnosti ale mají zebry paradoxně více světlé než tmavé srsti, jejich břicha jsou obvykle světlá, proto se může zdát, že zebry jsou bílé s černými pruhy.

zdroj: pixabay.com

A proč mají vlastně zebry pruhy?

Důvodů, proč má zebra takto unikátní zbarvení, je několik. Především je to skvělý trik, jak odhánět ovády a další kousavý hmyz, který navíc často přenáší i nejrůznější nemoci. Vědci totiž zjistili, že africké mouchy přistávají na koních s pruhovanými nebo kostkovanými „koberci“ méně často než na koních s koberci jednobarevnými. Pruhy tak fungují jako jakýsi přirozený „repelent“. Existuje jen velmi málo savců s tak kontrastními pruhy jako zebra, pouze okapi má podobné pruhy na zadečku.

Kromě toho hrají pruhy důležitou roli i pro termoregulaci. Zebry žijící v teplejším prostředí, mají pruhy výraznější a mají jich více. Zebrám totiž zajišťují nižší tělesnou teplotu. Tmavé pruhy sice na jednu stranu pohlcují více slunečních paprsků, ale následkem toho kolem nich vzniká rychlejší proudění vzduchu, které zebry chladí.

Zdroj: sciencefocus.com, royalsocietypublishing.org, awf.org

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu