Vědecké studie jasně prokázaly, že zvuky moře určitým způsobem stimulují mozek.

voda (zdroj foto: britannica.com)

Poslední vědecké studie jasně prokázaly, že zvuky moře, jako nárazy vln do skal nebo křik ptáků, kteří jsou s mořem spjatí, určitým způsobem stimulují mozek. Jde o část mozku, ve které se vytváří emoce a pocity. Pokud tedy vnímáme zvuky moře, přináší nám to jakýsi pocit úlevy a relaxace. Mozek si zkrátka řekne, že právě teď je všechno v pořádku. Bohužel my, Češi, se k moři podíváme jen na dovolené. To ovšem nevadí, každá voda působí uklidňujícím dojmem.

Proč se u moře cítíme v bezpečí

I lékaři vědí o léčebných účincích mořské hladiny. Především pro naši duši pak přináší jakési uklidnění a pocit bezpečí. Například takové mořské vlny produkují negativní ionty a ty napomáhají k lepšímu okysličování těla. Organismus je tak schopen vyprodukovat více serotoninu, kterému se říká hormon štěstí. Úzkostné stavy jsou tak ihned pryč. Pohled na moře a jeho vnímání tak podle odborníků působí na tělo a mysl jako jedna lekce jógy.

Už nebudete potřebovat čokoládu ani meditaci

Pobyt na pláži a koupání v moři má také pozitivní vliv na naše vnímání, navozuje lepší náladu a umí zahnat splín. Stejně jako když si dáte kousek čokolády, která působí proti stresu a špatné náladě. Takový stejný slastný pocit vám přinese pobyt u moře. Někteří odborníci dokonce potvrdili, že pobyt u moře vám může navodit i stav meditace. Stačí, když vypnete mobilní telefon a na jeden den se vzdáte všech technických vymožeností. Posadíte se na pláž a zavřete oči. Stačí, když budete zhluboka dýchat a vnímat všechny okolí zvuky. Vyčistíte si hlavu jako nikdy před tím.

Vynahraďte si mořskou hladinu

Abyste si mohli užívat všechny výhody vody, naštěstí nemusíte nutně jezdit k moři. Postačí jakákoliv vodní plocha, vystačíte si tak s jezerem, potokem, řekou, rybníkem, fontánou ale i s prach obyčejnou sprchou. Pokud se cítíte věčně nespokojení, máte špatnou náladu nebo se cítíte unavení všedním životem, utečte k vodě. Podle vědců pomůže, i když se po příchodu z práce jen osprchujete. Ihned se zklidníte a budete se cítit lépe.

Po ruce mějte také vždy mušli. Jistě víte, že když dáte mušli k uchu, uslyšíte šumění moře. Chvíli si tak budete připadat, jako byste u moře skutečně byli a dováděli v jeho vlnách. A ten pocit je k nezaplacení. Pozitivní pocity ale přináší i pohled na pouhý obrázek mořské hladiny. Takže si domů pořiďte krásný obrázek moře a pláže a vždy, když vám bude úzko, zahleďte se do něj. Šum vody obecně přehluší všechny negativní myšlenky, které si v hlavě nesete. Proto, i když se jen sprchujete, můžete se parádně uvolnit. Sprchování z vás totiž nesmyje jen špínu a pot ale spolu s nimi vezme i negativní myšlenky, které jste za celý den nasbírali.

Začněte využívat všechny výhody vody.

 

Autor: Martin Liška
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​