Zajímavá fakta o těhotenství. Tohle jste možná ani nevěděla, ani neslyšela.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Těhotenství i porod jsou velkým zázrakem. To bezesporu. Vždyť jen, když si představíme, jak dítě v těle ženy roste a postupně se vyvíjí a vzniká vlastně z ničeho, je to úžasné. A faktů a zajímavostí o těhotenství je více než dost. Vždyť něco tak úžasného musí mít logicky i spousty zajímavých faktů. Podívejte se s námi na ty méně známé, ale pořád pravdivé.

Délka těhotenství může být i víc než devět měsíců

Lékaři mají vypočítaný průměr délky těhotenství u lidí a tím se také řídí. Ale roku 1945 byla Američanka Beulah Hunterová těhotná celých 375 dní. Chudák ženská, protože to už vážně musela trpět. Vždyť obvyklá doba těhotenství je 280 dní. Jenže délka těhotenství může být individuální.

V těhotenství žena jen září

Když je žena v očekávání, okolí jí často říká, že jen září. A ve skutečnosti je to vlastně pravda. Když je žena těhotná, vyřazuje mnohem více tepla oproti ženám, které v jiném stavu nejsou. Je to proto, že těhotné ženy mají zvýšený objem krve v těle. A tak se pak dostává častěji na povrch těla. Proto ženy pak na okolí působí rozzářenějším a spokojenějším dojmem. Dáno to je i zvýšenou aktivitu hormonů, které ovlivňují potní žlázy. Žena je pak lesklejší a její pleť vypadá vypnutá a hladká. Opravdu požehnaný stav.

Když otěhotní i táta

Věděli jste, že i muži mohou procházet těhotenstvím? Opravdu ne tak, že by nosili v břichu dítě, ale mohou stejné příznaky a cítit se tak. Pokud má muž těhotnou partnerku, může pociťovat také ranní nevolnosti, mohou mu natékat nohy a bude mít citlivější čich. Chová se prostě jako těhotná žena a některé indiánské kmeny toho využívají. Jednoduše dostanou muže do takového stavu, že bolest snáší oni namísto ženy. To je skvělé, že?

Bolest, která porodem nekončí

Každou prvorodičku uklidňuje okolí tím, že až porodí, bude všechno za ní a už nebude cítit nic. Kontrakce ale samotným porodem neodcházejí. Žena je může cítit klidně i několik dní po samotném porodu. Bolestivě je ovšem pociťuje ale většinou ještě několik hodin po porodu a pak už nic necítí. V nemocnicích mají ženy také tu výhodu, že jsou obvykle utlumené dávkou léků a tak jim tento fakt ani nepřijde na mysl.

Všechno se zvětšuje

Ženy se logicky během těhotenství zvětšují. Ovšem nejen v oblasti břicha, kde roste miminko. Změnit se jim může i velikost nohou a to klidně i o celé jedno číslo. Je to dáno tím, že se přirozeně zvětšují ženě obvyklé partie a tím i samotná tělesná hmotnost. A tělo na to prostě musí nějak reagovat. Plocha, která ponese novou váhu navíc, se musí zvětšit, aby tělo unesla. A právě proto se chodidla, zejména pak ve třetím trimestru, roztahují.

Těhotenství je skutečně neuvěřitelné a fascinující.

Autor: Tereza Pospíšilová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik dní byla Beulah Hunterová těhotná?

Kolik dní byla Beulah Hunterová těhotná?

ZAVŘÍT