Roku 2005 z vysílačů v Liblicích skočil parašutista, zamotal se do kotvících lan a zůstal viset 270 m nad zemí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na nenápadném návrší nedaleko České Brodu se tyčí konstrukce dvou vysílačů, nejvyšší stavby na našem území. Jsou vidět zdaleka, za běžných podmínek z dálnice D11 a ze silnice I/2 mezi Prahou a Kutnou Horou, za dobrých podmínek i z Kolína, dálnice D1 a D10. Jejich monumentální výška láká k představě, jaký je asi z jejich vrcholů výhled na okolí. Říká se, že se z nich dá dohlédnout až na Alpy. Legálně se tam ale člověk nemá šanci dostat a tak to jeden parašutista zkusí jinou cestou. Z výšky více než tří set padesáti metrů hodlá skočit dolů.

Zasáhnout museli z vrtulníku

Jednatřicetiletý dobrodruh z Brna se vydal k vysílačům v srpnu 2005, když nebyly v provozu kvůli opravám. V sobotu ráno neoprávněně vnikl na pozemek, po servisním žebříku vyšplhal na horní plošinu ve výšce 355 metrů nad zemí a skočil. Otevřený padák se mu však poryvem větru zamotal do kotevních lan a on na izolátoru jednoho z nich zůstal viset. Od země ho v tu chvíli dělilo 270 metrů vzduchoprázdna a hrozilo, že se každou chvílí zřítí.

Nezbývalo nic jiného, než kontaktovat záchranáře. Na místě zasahovali hasiči i vrtulník, jinak než ze vzduchu by ho dolů dostat nedokázali. Záchranář spuštěný pomocí jeřábu policejního vrtulníku se musel zachytit kotevního lana o několik metrů výše a k muži ručkovat. Následně ho k sobě připoutal a odřezal lana padáku. I tak tam muž visel přibližně hodinu, ale měl štěstí, nakonec vyvázl bez zranění. V té době ale nebyl jediným, kdo se do adrenalinového kousku pustil. Ví se přinejmenším o dvou dalších, jeden skokan po dopadu utekl, druhého se ale podařilo ztotožnit a bylo na něj podáno trestní oznámení.

Vysílače fungují už 45 let

V Liblicích u Českého Brodu se nacházela ještě jedna dvojice vysílačů z roku 1931, tehdy nejsilnější v Evropě. V roce 2004 byly odstřeleny i přesto, že se jednalo o technickou památku. V roce 1936 začala o pár set metrů dál výstavba vysílače Blaw Knox, ten však přestával stačit a bylo rozhodnuto o výstavbě dvou větších věží na stejném místě mezi Liblicemi a Přistoupimí. Původní byl v roce 1972 odstřelen. Stožáry o výšce 355 metrů stojí vedle sebe ve vzdálenosti 120 metrů, ač se z dálky může zdát, že je to výrazně méně. Zprovozněny byly na konci roku 1976 a šíří signál na středních vlnách.

Pro techniky v nich funguje servisní výtah, kterému cesta nahoru trvá 45 minut. Zkušenosti lidí, kteří se tam nelegálně vydali po svých, ukazují, že se to s dobrou kondicí dá stihnout v podobném čase i pěšky. Jeden z pracovníků Českých radiokomunikací, který měl možnost se nahoru vyvézt, před časem pro Český rozhlas uvedl, že i přes značné ukotvení mohutnými ocelovými lany, se konstrukce hýbá. Navíc v takové výšce fouká i v případě, kdy na zemi nepociťujete ani slabý vánek. Přístup na vysílače je samozřejmě i nadále zakázaný.

Zdroje: novinky.cz, rozhlas.cz idnes.cz, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu