Z lotrinské princezny sardinskou královnou aneb Příběh Alžběty Terezy Lotrinské, která zemřela velmi mladá

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Alžběta Tereza Lotrinská se narodila 15. října 1711 a zemřela 3. července 1741. Bylo jí pouhých 29 let, když zemřela jen pár dní po porodu svého třetího potomka. Za svůj krátký život toho ale stihla dost, dokonce se z princezny stala i královnou. Jaký byl její příběh?

Princezna ze zámku

Alžběta Tereza se narodila na zámku Lunéville. Jejím otcem byl Leopold Josef Lotrinský a matkou Alžběta Charlotta Orleánská. Otec byl synem polské královny Eleonory Marie Josefy Habsburské, a matka byla neteří samotného francouzského krále Ludvíka XIV., kterému se přezdívalo Král Slunce.

Alžběta Tereza měla staršího bratra Františka Štěpána, který se stal císařem Svaté říše římské. Ve Francii měla jako zahraniční princezna titul Výsost, ale její babička viděla ve své vnučce krásnou ženu, a tak se rozhodla ji co nejdříve provdat.

S Ludvíkem to nevyšlo

V roce 1725 byl na trůně patnáctiletý svobodný Ludvík XV. Ten byl sice chvíli zasnoubený, ovšem jeho snoubenka Mariana Viktorie Španělská byla ještě příliš mladá na to, aby mohla plodit děti, a tak ji poslali zpátky do Španělska. Matka Alžběty Terezy tak zvětřila příležitost a snažila se domluvit lukrativní sňatek pro svou dceru. To však nevyšlo.

Alžbětin otec se tak snažil domluvit sňatek jiný, ženichem měl být Ludvík I. Orleánský. Co na tom, že to byl její ovdovělý bratranec. Ani tento sňatek se nakonec neuskutečnil, protože uprostřed vyjednávání v roce 1729 Leopold Josef Lotrinský zemřel a dceru provdat nestihl.

Alžběta Tereza Lotrinská se svým nejstarším synem (Od neznámého malíře – http://forum.alexanderpalace.org/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12260335)

Do třetice všeho dobrého

Až v roce 1736 pro Alžbětu Terezu vysvitla naděje. Její bratr František totiž pojal za manželku arcivévodkyni Marii Terezii. Spojení lotrinské dynastie s habsburskou dávalo Alžbětě mnohem větší možnosti k uzavření sňatku. A tak se i stalo. Zanedlouho poté ji o ruku požádal už dvojnásobný vdovec Karel Emanuel III., král Sardinie.

Sňatek se nejprve konal v zastoupení 5. března 1737 na zámku v Lunéville. Až 1. dubna 1737 se odehrál sňatek s králem samotným. Manželé byli bratranec a sestřenice, neboť jeho matka byla Anna Marie Orleánská, takže nevlastní sestra matky Alžběty Terezy.

Alžběta Tereza se sice konečně provdala a stala se z ní sardinská královna, ale ne nadlouho. Pár stihl mít společně tři potomky, nicméně královna pár dní po porodu třetího dítěte zemřela.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT