Jak reagovala německá a britská propaganda na bombardování Drážďan za druhé světové války

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bombardování Drážďan je jedním velkým otazníkem. Historici se nemohou shodnout, zda se jednalo o zaslouženou odvetu Německu nebo krutý válečný zločin. Jak po útoku reagovaly jednotlivé strany konfliktu?

Německo

Některé vůdčí osobnosti v čele s Robertem Leyem a Josephem Goebbelsem chtěli využít bombardování jako záminku k opuštění Ženevských úmluv. Po útoku byl Goebbels vzteky bez sebe a byl velmi rozhořčen na velitele Luftwaffe Hermanna Göringa za to, že útok vůbec dopustil.

Anketa: Souhlasíte s tím, že Drážďany byly legitimním cílem pro spojenecké bombardování?
Celkem hlasů: 1290

Nakonec Goebbles využil útok k politické propagandě. Ministerstvo propagandy vydalo oficiální tiskovou zprávu, kde uvádělo, že Drážďany jsou pouze kulturním centrem bez válečného průmyslu a nebyl tedy důvod k jejich bombardování.

O několik dní později vyšly letáky s informací, že při náletu zemřelo 200 000 lidí. Dnešní historici tvrdí, že se jednalo maximálně o 25 000 obětí.

Goebbelsova propaganda měla obrovské účinky. Ve spojeneckých i neutrálních zemích vzrostly pochybnosti, zda bylo bombardování Drážďan vůbec oprávněné.

Anglie

Pochybnosti byly i na britské straně. Novinář Max Hastings prohlásil útok na Drážďany za obrovskou chybu. Veřejnost poté začala zpochybňovat vojenské akce pořádané proti porážce Německa a v zemi začaly sílit nepokoje.

V reakci na to Churchill přehodnotil cíle bombardovacích kampaní. Měly se méně zaměřovat na rozsáhlé ničení a více se soustředit na taktický význam. Uvedl, že nesmí dojít k dalšímu bombardování německých měst pouze za účelem zvýšení teroru.

Hlavní náčelník letectva Arthur Harris na Churchillovo prohlášení reagoval vysvětlením, že útok je oprávněný v případě, že je strategicky odůvodněný. Dle jeho slov byly Drážďany klíčovým dopravním bodem a muničním skladem, útok tedy rozhodně nelze nazývat teroristickým.

Spojenci při bombardování Drážďan ztratili sedm těžkých bombardérů, z toho šest britských strojů Lancaster a jednu B-17 letectva Spojených států.

Churchill jeho sdělení stáhl. Své rozhodnutí odůvodnil slovy: „Nesmíme dovolit, aby tyto útoky v dlouhodobém horizontu zraňovaly více nás než nepřítele.“

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu