Bílé žirafy jsou velmi vzácné a všimli si jich bohužel i pytláci. Ti v severovýchodní Keni zabili podle všeho samici bílé žirafy a její mládě. Nyní ochránci přírody odhadují, že na světě zbyl už jen jeden poslední kus tohoto vzácného zvířete.
Fotografie, které obletěly svět
Když byly v roce 2016 objeveny bílé žirafy v Tanzanii a poté i v Keni, jejich fotografie, které zveřejnila keňská rezervace rok poté, obletěly svět a všichni byli uchvácení. Bílá žirafa je opravdu vzácná a na světě jich je velmi málo. Nyní podle všeho zůstal pouze poslední kus, samec, kterého měla porodit zabitá samička.
Těla dvou mrtvých bílých žiraf byla nalezena v kosterním stavu v Garisse ve východní Keni. Podle všeho je museli zabít pytláci, a pro komunitu ochránců přírody to znamená velkou ztrátu. A nejen pro ně. Keňa se jako jediná mohla pyšnit těmito vzácnými a unikátními zvířaty, nyní odborníci odhadují, že zůstal poslední samec sám, což je více než tragické.
Proč jsou žirafy bílé?
Bílé žirafy jsou velmi vzácné a v celé Keni jich bylo vidět jen několik málo kusů. Proč jsou ale vlastně bílé? Nejde o albíny, jak by se mohlo na první pohled zdát. Žirafy trpí stavem zvaným leucismus, což znamená, že kůže zvířete neobsahuje buňky produkující pigment.
So sad that some of us can kill rare animals for fun. #saynotopoaching #kenya #whitegiraffe pic.twitter.com/IQFqUOivwS
— Animal Act (@WanyamaPori) March 10, 2020
Ohrožený druh
Počet žiraf ve volné přírodě v posledních letech prudce klesl, a ochránci přírody varují před takzvaným „tichým vyhynutím“ tohoto nejvyššího suchozemského zvířete na světě. V subsaharské Africe dnes existuje jen 97 500 žiraf, což je od roku 1985 o 40 procent méně, tvrdí Mezinárodní unie pro ochranu zvířat.
Případ mrtvých bílých žiraf samozřejmě vyšetřují úřady, pravděpodobnost, že se jim pytláka podaří odhalit, však není velká. Žirafy jsou stále loveny především pro kůži a maso.