Vykradači hrobů: Jejich řádění se nevyhnulo ani Charlie Chaplinovi či otci amerického prezidenta

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Často se říká, že hrob má být místem posledního odpočinku člověka. Pravdou ovšem je, že v minulosti i v současnosti hroby byly a bohužel stále jsou z nejrůznějších důvodů vykrádány. Pravděpodobně nejčastějším motivem je vidina zisku, ale například v 19. století prodávali vykrádači hrobů ve Spojených státech běžně mrtvá těla anatomům k lékařským pitvám.

Bratři kanibalové

Jedna z nejhrůznějších zpráv o vykrádání hrobů v nedávné době pochází z okresu Bhakkar v pákistánském regionu Paňdžáb, kde byli dvakrát zatčeni dva bratři, kteří údajně otevírali hroby a jedli kusy mrtvých těl. Muhammad Arif a Farman Ali byli podle britského listu The Independent zatčeni v roce 2011 a odsouzeni ke dvěma letům vězení za to, že vykopali pět těl a snědli jejich části. V dubnu 2014 deník New York Times uvedl, že policie bratry opět zatkla poté, co se z jejich domu linul zápach, který je dovedl k nálezu vypreparované dětské hlavy. Za poslední zločin byli odsouzeni k dvanáctiletým trestům vězení.

Krádež těla syna a otce amerických prezidentů

Americký poslanec John Scott Harrison se do historie zapsal především tím, že jako jediný člověk v dějinách byl zároveň synem a otcem amerického prezidenta, neboť byl synem prezidenta Williama Henryho Harrisona a otcem prezidenta Benjamina Harrisona.

John Scott Harrison zemřel a byl pohřben na rodinném pozemku v North Bend v Ohiu v roce 1878. Konec devatenáctého století byl dobou, kdy krádeže mrtvých těl byly takřka na denním pořádku. Lékaři „toužili“ po mrtvolách pro výuku anatomie, ale v Ohiu to z právního hlediska nebylo možné. Rodina si z těchto důvodů dala záležet na tom, aby Harrisonovo tělo důkladně uložila, k zasypání měla být použita nejen zemina, ale i těžké kameny.

V den Harrisonova pohřbu si ale truchlící všimli, že nedaleký čerstvý hrob, v němž bylo uloženo tělo muže jménem Augustus Devin, je prázdný. Jeden z Harrisonových synů se tak vydal na lékařskou fakultu do Cincinnati. Ke svému zděšení zde nenašel Augusta Devina, ale svého otce, jak visí na provaze v temné šachtě. Tělo totiž ještě před pohřbem někdo ukradl. Mimochodem Devinovo tělo bylo později nalezeno zakonzervované v kádi se solným roztokem na lékařské fakultě Michiganské univerzity.

zdroj: pexels.com

Výkupné za Charlieho Chaplina

Ikona němého filmu Charlie Chaplin zemřel v prosinci 1977. V březnu 1978 byl jeho hrob nalezen otevřený. Podle dobové zprávy chyběla celá Chaplinova rakev a stopy naznačovaly, že ji někdo odtáhl do nedaleké uličky a odvezl pryč. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, kdo slavné tělo ukradl. Někteří spekulovali, že tělo ukradli blázniví fanoušci, aby ho repatriovali do jeho rodné Anglie. Trvalo více než dva měsíce, než byli zloději odhaleni. Tělo ukradla dvojice bulharsko-polského původu, která za něj považovala vysoké výkupné.

Vdova po Chaplinovi ale neměla zájem výkupné zaplatit, pátrání po tělu pokračovalo a nakonec bylo nalezeno v kukuřičném poli přibližně dvacet kilometrů od hřbitova. Rakev byla následně znovu pohřbena do stejného hrobu a zabetonována.

Zmizení kyperského prezidenta

Tassos Papadopoulos, bývalý prezident Kyperské republiky, zemřel v roce 2008. Jeho tělo odpočívalo na hřbitově v Nikósii téměř rok, až do dne před prvním výročím úmrtí. 11. prosince 2009 šel jeden z bývalých Papadopulosových strážců zapálit svíčku, jak tomu bylo jeho zvykem každé ráno. Na místě ale našel prázdnou jámu a hromadu hlíny. Telefonický tip přivedl policii k Papadopoulosovu tělu téměř o tři měsíce později. Bylo nalezeno ukryté na jiném hřbitově v Nikósii. Ukázalo se, že krádež těla měla poměrně bizarní motiv. Muž uvězněný za vraždu požádal svého bratra, aby vykopal mrtvolu bývalého prezidenta, a doufal, že se mu díky tomu podaří vyjednat propuštění z vězení. Třetí komplic ale zavolal Papadopulosově rodině a místo toho požádal o peníze. Všichni tři byli odsouzeni k necelým dvěma letům vězení.

Zdroj: mentalfloss.com, independent.co.uk, nytimes.com,news.bbc.co.uk

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu