Volkshalle, Palác sovětů, X-Seed 4000. Impozantní budovy, které nikdy nebyly postaveny

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V architektuře jde často o více než jen o velikost. Jde o to, abyste svou stavbou rovněž něco řekli. Nejen nacistické Německo či Sovětský svaz plánovaly obrovské budovy, které by dávaly najevo jejich sílu. I dnešní architekti a inženýři mají ambice stavět mrakodrapy vysoké a mocné jako hory.

Volkshalle

Volkshalle neboli síň lidu byla monumentální kopulovitá budova, kterou navrhl Hitlerův architekt Albert Speer. Měla sloužit jako velkolepé architektonické centrum Hitlerova nového světového hlavního města Welthaupstadt Germania. Tento projekt, který byl inspirován římskou architekturou, však nebyl nikdy realizován.

Pokud by budova byla postavena, zastínila by všechny ostatní stavby v Berlíně. Monstrózní kopule Volkshalle se měla zvedat z masivního „kamenného pódia“ o rozměrech 315 × 315 metrů a výšce 75 metrů do celkové výšky 290 metrů. Uvnitř Volkshalle se měla nacházet mohutná apsida pokrytá zlatou mozaikou a obří stříbrná socha orlice. Odtud měl Hitler promlouvat k více než 180 000 lidí, kteří by seděli na třech stupních sedadel obklopujících obří kruhovou arénu o průměru 140 metrů.

Budova Volkshalle nebyla nikdy postavena. Mnozí tehdejší odborníci totiž tvrdili, že tak velká žulová kopule je konstrukčně nemožná. Existovaly i další závažné architektonické problémy, například akustika, která by buď znemožnila komukoli slyšet řečníka, nebo by jeho hlas zesílila na ohlušující hlasitost.

Sám Albert Speer spekuloval o tom, že v zimě by se dech a pot tisíců lidí uvnitř tak velkého uzavřeného prostoru mohl srážet a padat zpět dolů v podobě deště.

Palác sovětů

Podobně jako nacistické Německo i Sovětský svaz byl známý svými monumentálními architektonickými projekty. Největší a nejgigantičtější z nich byl Palác sovětů, kongresový sál a administrativní centrum, které mělo být postaveno v Moskvě nedaleko Kremlu.

Palác vysoký 415 metrů měl být korunován monumentální sochou Lenina vysokou 80 metrů. Rozloha budovy měla být více než jedenáct hektarů a celý Palác sovětů měl vážit přes 1,5 milionu tun. Hlavní sál, umístěný uprostřed budovy, měl mít kapacitu více než 21 000 míst.

V roce 1931 byl zbourán symbol starého Ruska neboli katedrála Krista Spasitele, aby se uvolnilo místo pro Palác sovětů. V roce 1937 byly položeny základy a zahájena stavba ocelové konstrukce. Po vpádu Adolfa Hitlera do země v roce 1941 ale nedostatek materiálu a pracovních sil stavbu zastavil a její ocelová konstrukce byla rozebrána, aby mohla být použita na opevnění a mosty.

Po válce bylo od projektu upuštěno a základy byly přeměněny na největší koupaliště pod širým nebem na světě. Unikátní kruhové koupaliště mělo průměr necelých 130 metrů. V roce 1995 byl bazén odstraněn a byla zde postavena replika katedrály Krista Spasitele.

Phare du Monde

Phare du Monde neboli maják světa byla 701 metrů vysoká vyhlídková věž navržená k výstavbě na okraji Paříže pro světovou výstavu v roce 1937. Navrhl ji francouzský inženýr Eugène Freyssinet a byla často inzerována jako „Věž rozkoše vysoká půl míle“.

Stavba měla být celá postavena z betonu a po vnější straně budovy měla vést 3,5 míle dlouhá spirálovitá silnice až ke garážím pro pět set aut ve výšce 500 metrů. Na vrcholu věže měl být maják a restaurace. Stavba nebyla nikdy realizována.

Tatlinova věž (Věž třetí internacionály)

Tuto obří a surreálně vyhlížející věž navrhl v roce 1919 ruský architekt Tatlin. Měla být postavena v tehdejším Leningradě a sloužit jako sídlo a památník Třetí internacionály neboli Kominterny.

Věž měla být postavena pouze z průmyslových materiálů, jako bylo železo, sklo a ocel, a měla být symbolem modernosti a architektonického konstruktivismu. Její hlavní formou měla být dvojitá šroubovice, která by se spirálovitě stáčela do výšky 400 metrů. Návštěvníci by se po ní přepravovali pomocí různých mechanických zařízení.

Hlavní kostra budovy byla navržena tak, aby obsahovala čtyři hlavní geometrické struktury, které by se otáčely různou rychlostí. První z nich, krychle, by se nacházela u základny budovy. Byla navržena jako místo konání různých konferencí a po roce by se zcela otočila.

Na vrcholu krychle by se nacházela malá pyramida obsahující výkonné zařízení, která by se každý měsíc plně otočila. Dále by se zde nacházel válec s informačním centrem a zpravodajským zázemím, který by se otáčel každý den, a celá konstrukce věže by se také jednou za rok plně otočila. Netřeba dodávat, že věž nebyla nikdy postavena.

V současnosti nejvyšší budova světa v Dubaji.
zdroj: unsplash.com

Illinois

Illinois byl mrakodrap vysoký jednu míli (1 600 metrů), který v roce 1956 navrhl Frank Lloyd Wright. Kdyby byl postaven, byl by nejvyšší budovou na světě, čtyřikrát vyšší než Empire State Building, dvakrát vyšší než Burdž Chalífa, a dokonce vyšší než mrakodrap Jeddah Tower, který je v současné době ve výstavbě a po dokončení bude vysoký nejméně 1 000 metrů.

Projekt Illinois, který měl být postaven v centru Chicaga, počítal s 528 podlažími a mělo se zde nacházet též parkoviště pro více než 20 000 automobilů a 180 vrtulníků.

V budově by bylo 76 výtahů, jejichž rychlost měla dosahovat přes 60 km/h. Nejvyšší patro by bylo přístupné po točitém schodišti a obsluhoval by ho pouze jeden výtah.

Většina z 528 pater měla sloužit jako kancelářské prostory pro vládní a soukromé společnosti, v nejvyšších devíti patrech se měla nacházet televizní studia. Illinois by byl zakončen anténou vysokou 100 metrů, která by sloužila k celostátnímu vysílání.

X-Seed 4000

X-Seed 4000 je často považován za nejvyšší stavbu, která byla veřejně prezentována. Navrhl ji architekt Peter Neville v roce 1995 pro společnost Taisei Corporation v Tokiu. Budova se měla tyčit do celkové výšky čtyř kilometrů a její základna měla být široká šest kilometrů. Tvarem měla připomínat nedalekou horu Fudži.

Vzhledem ke své obrovské výšce by X-Seed 4000 musel aktivně chránit obyvatele svých vyšších pater před výkyvy tlaku vzduchu a rozmary počasí. Mimochodem návrh počítal s tím, že budova bude poskytovat domov až jednomu milionu lidí.

Zdroj: architectureanddesign.com.au, re-thinkingthefuture.com, bbc.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu