Voda v Mrtvém moři vás nadnáší a je nemožné se v něm utopit. Jak je to možné?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mrtvé moře se stává cílem stále více turistů, především díky blahodárným účinkům i zajímavé, nadnášející vodě. Co ukrývá toto moře za tajemství a proč se vlastně o moře ani nejedná? Podívejte se na ty největší zajímavosti z oblasti Jordánska.

Do oblasti Mrtvého moře se pořádají nejrůznější turistické zájezdy a lidé k němu vyrážejí i po vlastní ose. Mrtvé moře najdete na samotné hranici Izraele a Jordánska a možná vás překvapí, že se nejedná tak úplně o moře.

Proč není Mrtvé moře mořem?

Nachází se totiž 392 metrů pod úrovní hladiny moře, a tak ho řadíme mezi slaná jezera. Těch na světě nenajdete mnoho, proto se jedná o velmi zajímavý a atypický jev.

Mrtvé moře je v podstatě mimořádné slané jezero, které nemá žádný odtok. Voda přitéká do jezera o rozloze 1 050 km² z řeky Jordán. Jezero je nejen 392 metrů pod hladinou moří, ale dokonce 398 metrů pod hladinou oceánů. A proto se stává jezerem, které leží nejníže na celé planetě.

Kde vznikl název Mrtvé moře?

Možná vás překvapilo, proč tak atypické jezero je nazýváno mrtvým. Důvod je velmi jednoduchý. Voda v jezeře je extrémně slaná, dokonce až desetkrát slanější než voda v moři. Kvůli extrémní slanosti se v celém okolí i pod hladinou nemůže nikdy dařit žádným rostlinám ani živočichům. Proto se už od pradávna nazývá Mrtvým mořem bez známky života.

Mrtvé moře není vhodné pro potápěče

Potápěči si v tomto extrémně slaném jezeře moc neužijí. Hlavním důvodem není jen to, že se pod hladinou příliš života nevyskytuje. Především se jim nepovede potopit moc hluboko z důvodu velké koncentrace soli ve vodě.

Díky tomu se můžete s klidem ponořit do vody, ta vás bude krásně nadnášet. Známé jsou například snímky z Mrtvého moře, kdy plavci leží na hladině a čtou si noviny nebo časopis. Toto slané jezero se doporučuje všem neplavcům, s klidným svědomím můžete pustit do vody i děti. U těch však myslete na vysokou koncentraci soli, která po delší době koupání může působit na kůži dráždivě.

Doporučená destinace pro regeneraci

Mrtvé moře je doporučováno lékaři jako jedna z lázeňských procedur, skvěle v něm totiž zrehabilitujete každou část těla, navíc má voda i pozitivní účinky na celkové zdraví i krásu. Nejvíce účinné je bahno z Mrtvého moře, které se používá pro zdravotní i kosmetické účely. Obsahuje velké množství jódu, draslíku, hořčíku a bromu. Díky těmto složkám podpoříte nervovou soustavu i dýchací cesty, a dokonce vám pomůže od akné nebo různých vyrážek.

Zdroje: elal.com, quora.com

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu