Víte, proč mají golfové míčky na svém povrchu důlky nebo k čemu je poutko na zadní části některých pánských košil?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vzhled většiny věcí kolem nás často považujeme za samozřejmý. Možná ale i vás už někdy při pohledu na určité věci, které ve svém každodenním životě používáte, napadlo, k čemu vlastně slouží některé zdánlivě nepotřebné části, které na první pohled nemají žádný účel. Věřte, že svůj účel mají či měly.

Kousky látky, které se dodávají s oblečením

Pravděpodobně jste si již všimli, že některé oblečení má na vnitřní straně, nebo případně v jedné z kapes, kousek látky navíc. V případě, že jde o oblečení s knoflíky, je na tomto kousku látky přišitý též extra knoflík. Důvod se zdá být zřejmý, knoflík je zde pro případ, že by vám nějaký upadl, a látka pro to, kdybyste si oblečení roztrhli a potřebovali ho zašít.

Skutečným účelem této malé látky je ale něco jiného – umožnit vám vyzkoušet praní materiálu určitým způsobem, abyste věděli, zda se nesrazí nebo zda barvy nebudou pouštět. Stejně tak na tomto kousku látky můžete vyzkoušet speciální čisticí prostředky na odstraňování skvrn.

Důlky na golfových míčcích

Pokud jste si někdy prohlédli golfový míček zblízka, určitě jste si všimli, že jeho vnější strana je pokryta desítkami malých důlků. Golfové míčky ale nevypadaly tímto způsobem odjakživa. O jejich „přidání“ se zasloužili zkušení golfisté, kteří si všimli, že starší míčky, které měly různé hrbolky a zářezy, létaly dále. Důlky totiž pomáhají vytvářet „turbulence“ ve vzduchu kolem míčku, které následně pomáhají snižovat odpor vzduchu.

Šipka vedle ukazatele hladiny paliva

Zažili jste někdy u benzínové pumpy trapnou chvilku, když jste si uvědomili, že jste zaparkovali auto na opačné straně, než kde máte nádrž? Děje se to nemalému počtu řidičů, navzdory tomu, že nám naše auta už desítky let ukazují, na které straně se nádrž nachází. Pokud věnujete větší pozornost palivoměru, všimnete si, že vedle ikonky pumpy je šipka. Tato šipka ukazuje, na které straně se nachází vaše palivová nádrž.

Polopásek na kabátech

Polopásek je oděvní prvek, který je běžně k vidění na kabátech a některých typech bund. Možná se domníváte, že je o čistě estetický prvek spojený s módou. Dnes tomu tak ve většině případů je, ale v minulosti měl polopásek svůj účel.

Původně byl vynalezen pro muže sloužící v armádě. Ti měli nadměrně velké kabáty, které používali také jako přikrývky. Opasek sloužil k tomu, aby shromáždil a udržel přebytečný materiál a vojáci se mohli snadněji pohybovat.

Barevná lízátka.
zdroj: unsplash.com

Dírka v horní části lízátka

Lízátka vždy byla, jsou a budou jednou z nejoblíbenějších dětských cukrovinek. Jednou z nejlepších částí konzumace je po jejich „dolízání“ proměnit plastovou tyčinku s otvorem v provizorní píšťalku. Tento malý otvor má ale ve skutečnosti zcela jiný účel. Když výrobci nalévají sladkou horkou hmotu do formy, část se dostane do otvoru a ztuhne, takže lízátka  zůstanou na tyčce, aniž by spadly a hrozilo nebezpečí udušení.

Čepička na odlamovacím noži

Odlamovací nože jsou velmi praktickou pomůckou nejen pro všechny kutily, své využití najdou i v kanceláři nebo ve skladu. Možná jste si všimli, že většina odlamovacích nožů se dodává s tlustým plastovým uzávěrem na konci, podobným uzávěru pera. I když je podle tvaru snadné předpokládat, že tato část je určena k připnutí ke kapsám kalhot nebo košile, ve skutečnosti má sloužit k jinému účelu. Plastové víčko lze sundat a štěrbinou na jeho konci odlomit otupenou špičku čepele a odhalit novou. Je to snadné, bezpečné a pomůže vám to vyhnout se nepříjemnému pořezání.

Poutko na zadní části košile

Pravděpodobně jste si všimli, že některé pánské košile mají na zadní části poutka. Tento prvek na záda pánských košil poprvé přidalo námořnictvo. Když byli muži na moři, neměli ve skříni místo na věšení ramínek, proto měli na košilích poutka, aby si je mohli pověsit na háčky. V 60. letech 20. století se tato móda stala populární mezi vysokoškolskými studenty v Americe, kteří poutka používali při tělocviku.

Vlnitá strana vlásenky

Když vidíte dívku s vlásenkami ve vlasech, většinou je má zvlněnou stranou nahoru. Je to proto, že většina z nás předpokládá, že zvlněná část je na sponce z estetického důvodu. Jejím skutečným účelem je ale uchytit sponku na místě tím, že se zachytí o zbývající část vlasů. Jinými slovy, zvlněná část musí směřovat k pokožce hlavy, nikoli nahoru.

Zdroj: shareably.net

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu