Když vidíme pohled z vesmíru na naši planetu, vidíme jen pouhou modrou tečku. Ano, modrou, protože většina naší planety je tvořena vodou. Přesto ale máme pořad vody nedostatek, proč? Protože 97 % vody, která tvoří naši zemi, je ta mořská, tedy slaná. Jen 3 % tvoří přitom sladká voda, která je nám k užitku. A proč je vlastně moře slané?
Jak se dostala sůl do oceánu
Sůl se do oceánu povětšinou dostala vlivem procesu zvaného zvětrávání, který přenáší minerální soli z hornin na pevnině právě do moře. Déšť také není jen čistá voda, ale obsahuje malé množství oxidu uhličitého absorbovaného ze vzduchu. A právě díky tomu je dešťová voda slabě kyselá. Když tato slabá kyselina dopadne na půdu, malé stopy minerálů se rozpustí z hornin do vody a rozdělí se na nabité částice zvané ionty. Ionty pak cestují společně s vodou do potoků, řek a pak nakonec do oceánů.
Jak zvrátit přirozené procesy
Přirozené procesy, které způsobují slanost moří, se však dají i zvrátit. Slouží k tomu odsolovací technologie, které přeměňují slanou vodu ve sladkou a tedy člověku užitečnou. Jde o vaření a následné kondicionování vody, nebo o čerpání za vysokého tlaku přes membrány rezervní osmózy, které umožňují molekulám vody procházet, ale jsou nepropustné pro větší minerální ionty. Oba procesy jsou však velmi energeticky náročné. Odsolovací zařízení se tak obvykle instaluje jen v místech, kde je velký nedostatek vody, za to energie je zde velmi levná. A to například na Středním východě.
Co bude s vodou dál?
Poptávka po vodě je už teď ohromně vysoká a svět sužuje sucho. V příštích letech se ale dá očekávat, že bude situace ještě mnohem horší. Je proto skutečně velmi nutné zaměřit na vodohospodářskou politiku a účinnější zemědělské postupy. Zlepšení technologie odsolování moří by pak také velmi mohla prospět. Už v roce 1961 poznamenal prezident Spojených států amerických John F. Kennedy: „Kdybychom mohli někdy konkurenceschopně – levným tempem – získat sladkou vodu ze slané vody, bylo by to v dlouhodobém zájmu lidstva, což by skutečně zakrývalo jakýkoliv jiný vědecký úspěch.“
Voda je pro nás opravdu životně důležitá a v mořích je jí více než dost.
Zdroje: oceanservice.noaa.gov