Více mrtvých než na Titanicu. Jaký byl osud potopené lodi SS General von Steuben za druhé světové války?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

SS General von Steuben byla německá osobní luxusní loď, která sloužila za druhé světové války k transportu německých vojsk. Jedna z válečných operací se jí pak stala osudnou. Loď šla ke dnu během pouhých patnácti minut a potopila se do hloubky sedmdesáti metrů. Na její palubě zahynulo více lidí, než na slavném Titanicu.

Osobní parník i ozbrojená přepravní loď

Tahle obrovská loď byla takovým chameleonem. Nejprve byla postavena jako osobní parník a nakonec sloužila jako ozbrojená přepravní loď a využívalo ji německé námořnictvo. V průběhu druhé světové války sloužila nejprve jako vojenská ubytovací loď a až později, konkrétně od roku 1944 se z ní stala ozbrojená dopravní loď, která přepravovala vojáky do východních pobaltských přístavů a také vrátila zraněné jednotky do Kielu.

Útěk před Rudou armádou

9. února 1945, kdy už bylo jasné, že Německu už moc šancí nezbývá a válka je ztracená, se loď vydala na záchrannou akci na pobřeží Baltského moře. Oficiálně jela zachránit 2800 zraněných vojáků, několik stovek civilistů, desítky lidí z námořního personálu, také sestry a lékaře. Celkový počet lidí na palubě měl dosahovat čísla 4267. Jenže evakuace byla rychlá a Rudá armáda velmi rychle postupovala. Na palubě lodi se tak ocitlo asi 5200 osob. Tedy o tisícovku více než se předpokládalo.

Těsně před půlnocí 9. února nechal vypálit kapitán sovětské ponorky na loď dvě torpéda. Obě torpéda pak Steubena zasáhla na pravoboku. Nejvíce lidí zahynulo po zásahu torpéd. Trvalo necelých dvacet minut a loď zmizela pod vodou v sedmdesáti metrové hloubce. Odhaduje se, že zahynulo 4500 lidí na palubě. Celkem bylo zachráněno asi 650 osob. A to je hodně smutná bilance.

Loď General von Steuben nebyla jedinou německou lodí, potopenou během operace Hannibal. Velitel ponorky S-13 Alexander Marinesko, jež měl potopení General von Steuben na svědomí, potopil 30. ledna 1945 i osobní loď Wilhelm Gustloff s více jak 10 000 lidmi na palubě. Odhaduje se, že toto neštěstí nepřežilo okolo 9 400 lidí, z toho asi 3 000 dětí.

Vrak lodi

V květnu roku 2004 byl vrak Steubena nalezen a identifikován polským námořnictvem. Obrázky a grafika vraku lodi se pak objevila například v roce 2005 ve vydání časopisu National Geographic. Vrak lodi leží na mořském dně na své přístavní straně v hloubce sedmdesáti metrů dodnes, zajímavé je, že loď je téměř neporušená.

Titanic nebyl jedinou lodí s velkým počtem obětí.

 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik lidí bylo při této katastrofě zachráněno?

Kolik lidí bylo při této katastrofě zachráněno?

zavřít reklamu