Vesna Vulovičová. Letuška, která při letecké havárii nad Československem jako zázrakem přežila nejdelší volný pád

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vesna Vulovičová byla jugoslávská letuška, která v roce 1972 přežila havárii letu JAT 367 a následný pád v troskách letadla z výšky asi 10050 metrů. Podle Guinessovy knihy rekordů jde o světový rekord při přežití volného pádu bez padáku z největší výšky.

Atentát a následná exploze

Letadlo se nacházelo nad Srbskou Kamenicí v Československu, když došlo k tragické události. Psalo se 26. ledna roku 1972, když v zavazadlovém prostoru jugoslávského letadla, ve kterém Vulovičová pracovala jako letuška, explodovala nálož. Šlo o atentát, ke kterému se přihlásila chorvatská, protisrbsky orientovaná a fašistická organizace Ustaša, jejíž členové provedli v období po druhé světové válce na dvě desítky teroristických akcí.

Následky exploze byly zničující. Kvůli mohutné explozi se letoun rozlomil a řítil rovnou k zemi. V kabině došlo k poklesu tlaku vzduchu a cestující byli vymrštěni z letadla, což znamenalo jejich smrt. Letuška Vesna byla jedinou, kdo pád letadla přežil.

Zranění a dlouhá rekonvalescence

Vulovičová trpěla následkem zranění dlouhou amnézií. Pád letadla si tak nepamatovala. Během havárie utrpěla frakturu lebky, zlomené měla obě nohy a také tři obratle. V důsledku toho ochrnula od pasu dolů. K tomu měla několik dalších vnitřních a vnějších zranění. Čekalo ji několik sérií operací, ty však byly úspěšné a Vesna Vulovičová po čase začala opět chodit a zotavila se. Její vyléčení bylo považováno za zázrak, a velký úspěch se přikládal tehdejším československým zdravotníkům.

Návrat do života

Sama Vesna si přála znovu působit jako letuška, ihned poté, co se uzdravila. To však společnost zamítla, a bývalá letuška se tak musela spokojit s místem v administrativě letecké společnosti. V bývalé Jugoslávii se stala doslova národní hrdinkou.

Vesna Vulovičová následně obdržela ocenění za Guinessův rekord na ceremonii od Paula McCartneyho, slavného člena Beatles.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu