Věděli jste, že v mnichovské zoo žil hajlující papoušek?

Přidat na Seznam.cz

Druhá světová válka se jednoznačně zapsala do dějin, a to hlavně svými hrůznými činy, které napáchala a o kterých se dnes učí děti ve školách a dospělí si čtou knihy či sledují filmy. Nebudeme tu rozebírat nic z toho, co se během druhé světové války stalo. Naopak si prozradíme jednu kuriozitu, na kterou lidé chodili do mnichovské zoo ještě dlouho poté, co válka skončila. Tou kuriozitou byl hajlující papoušek, který v mnichovské zoologické zahradě žil a který se díky svému umu dostal nejen do hledáčků organizátorů defenestrace, ale také do novinových článků po celém světě.

Kdo by to byl čekal – papouška Lauru, ktery provolává slávu Hitlerovi. Na takového papouška se chodily dívat doslova davy. Papoušek se dostal do zoo v roce 1949, kdy zoo odkoupila papouška i přesto, že se potýkala s finančními problémy. Papoušek tehdy vyšel přes dealera na 120 německý marek. Zoologická zahrada doufala v to, že mluvící pták bude jakousi záplatou na velice špatnou ekonomickou situaci.


Do zoo se začaly hrnout davy

Aniž by to zoologická zahrada věděla, přivezla si do své klece papouška, který dokázal vzdávat slávu Hitlerovi. Hajlující papoušek přilákal do zoologické zahrady opravdu obrovské davy, stal se tak skutečně záplatou na špatnou ekonomickou situaci a zahrada začala vzkvétat.

Bohužel i když pták zachránil zoo po finanční stránce, zkazil jí pověst. Přece jen se tato zoologická zahrada vyznamenala protinacistickými kousky během války, najednou se opět přiklonila k Hitlerovi, když bylo po válce.

Na krku byly trestní postihy

Díky hajlujícímiú papouškovi mnichovské zahradě hrozila celá řada trestních postihů. Bylo s tím tedy třeba něco udělat. Chvilku dokonce v hlavách sídlila myšlenka, že bude hajlující papoušek utracen, ale nakonec se přišlo na jiné řešení. Do klece se k Lauře přidal papoušek Max, do kterého se zamilovala. Poté jen opakovala fráze „Kde je můj Max“ nebo „Tady je tvoje Laura“.

Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.