Věděli jste, že duhu můžete vidět i v noci? Aneb nejzajímavější fakta o tomto barevném jevu na obloze

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vidět duhu na obloze, to není jen tak. Na tento jev si obvykle musíme počkat, a když se pak objeví, je to zážitek pro všechny. Koneckonců duhy fascinovaly lidi již od nepaměti. Zpívá se o nich v písních, básníci o nich básní. Co o nich ještě nevíte, vy?

Deštivý oblouk

V latině znamená duha „deštivý oblouk“ nebo také „dešťový luk“. A tohle označení mluví samo za sebe.

Ráno a večer je to nejlepší

I když se duha na obloze může zjevit kdykoliv během dne, nejlepší čas pro její pozorování je ráno a večer. Když je totiž slunce během dne moc vysoko, často duhu není možné vidět, protože ji zastiňují budovy nebo vysoké stromy. Duha se navíc objevuje vždy naproti slunci, proto se při jejím sledování otočte ke slunci zády.

Duhy jako kruhy

Protože duhu rozděluje horizont na polovinu, jsme zvyklí ji vidět jako oblouk. Pokud bychom se na ni ale dívali seshora, neviděli bychom ji jako oblouk, ale jako kruh. Možná se vám to někdy poštěstí zaznamenat během letu v letadle.

Duha má více barev

Podle vědců mohou mít duhy až jeden milion barev. Jedna barva do druhé se totiž mísí, a i když to pouhým okem nevidíme, je to tak. Standardně si pak všichni myslíme, že duha má barev sedm, a to červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou.

Bohyně duhy

Duha se objevuje i v dávné mytologii. V té řecké byla dokonce bohyně duhy jménem Iris. Ta věřila, že spojuje lidi s nesmrtelnými, protože slouží jako posel mezi oběma světy. Obecně je pak duha často chápána jako spojení mezi nebem a zemí.

„Duhový stát“ Hawaii

Pokud si chcete užít duhu v plné parádě, zajeďte si na Hawaii. Duhy jsou zde totiž natolik běžné, že patří ke každodenním záležitostem. Dokonce jsou vyobrazeny i na poznávacích značkách zdejších automobilů.

Měsíční verze

Duha je občas viditelná také v noci, jde však o velmi vzácný úkaz. Stejně jako to dokáže slunce, i měsíc je schopen vyrobit pro nás nádhernou duhu.

Nikdo nevidí duhu stejně

Duhy jsou vlastně světelné iluze, které se vytvářejí, když se světelné paprsky ohýbají. Dva lidé, i když stojí těsně vedle sebe, tak nemají možnost vidět duhu úplně stejně. Všechno záleží na tom, jak se světlo ohýbá a odráží zpět zase k nám.

Duha je fascinující.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Která bohyně je brána jako "bohyně duhy"?

Která bohyně je brána jako „bohyně duhy“?

zavřít reklamu