Vědci objevili nejmenšího dinosaura v jantaru. Uvězněn v něm byl dlouhých 99 milionů let

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

null

null

Vědcům se podařilo objevit něco, co nazývají nejmenším známým dinosaurem. Nový druh byl jedním členem vědeckého týmu popsán jako nejpodivnější fosílie, na které kdy pracoval. Vzorek pochází ze severního Myanmaru a skládá se z ptačí lebky, která byla uvězněná v jantaru dlouhých 99 milionů let.

Jako kolibřík

V prestižním časopise Nature vědci uvádějí, že dinosaurus se pravděpodobně velmi podobal včelímu kolibříkovi, tedy nejmenšímu ptákovi na světě. Tento ohromující nález může osvětlit, jak se drobní ptáci vyvinuli z dinosaurů, kteří byli často mnohokrát větší.

Zatím nejmenším dinosaurem byl objevený prehistorický pták známý jako mikroraptor. Ten vážil stovky gramů, zatímco včelí kolibřík dosahuje váhy jen okolo dvou gramů.

Překvapení vědci

Vědce velmi překvapila struktura očí nalezeného dinosaura. Ptáci totiž mají prsten kostí, sklerální prsten, který jim pomáhá podporovat oko. U většiny ptáků jsou pak jednotlivé kosti jednoduché a čtvercové. Ale v případě tohoto nálezu mají tvar lžíce. Tato charakteristika se dříve vyskytovala jen u některých živých ještěrek. Kosti oka by tak vytvořily kužel, jako oční kosti u sov. To dokazuje, že dinosaurus měl výjimečnou vizi.

null

null

Ovšem na rozdíl od sov byly oči obrácené do strany a otvor ve středu kůstek byl úzký. To by omezovalo množství světla přicházejícího do očí. To vědcům poskytuje jasný důkaz, že Oculudentavis, tedy nově objevený malý dinosaurus, musel být aktivní i ve dne.

Je to vůbec pták?

Oči by u tohoto tvora pak vyčnívaly z hlavy způsobem, který není vidět u žádného jiného živého zvířete. To ještě více ztěžuje pochopení, jak vlastně přesně oči fungovaly. A jelikož se nový vzorek skládá pouze z lebky, není zcela jasné, zda souvisí opravdu s ptáky. Některé rysy lebky jsou totožné s rysy dinosaurů, zatímco jiné jsou podobné rysům velmi pokročilých ptáků.

null

null

Dinosauří čelist pak měla překvapivě velké množství zubů. To naznačuje, že i přes svůj malý vzrůst byl Oculudentavis predátorem.

zdroj: Paul Rincon, Twitter

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT