Ve Španělsku byly nalezeny unikátní 5000 let staré jeskynní malby, zobrazují šípy a postavy podobné lidem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

null

null

Historický badatel Augustin Palomo se vydal hledat hrobky známé jako Dolomen, ovšem v jeskyních ležících ve skalnaté oblasti San Juan, nedaleko města Albuquerque v provincii Badajoz v západním Španělsku objevil něco zcela jiného. A to sbírku 5000 let starých jeskynních maleb, které zobrazovaly různé postavy a symboly.

Záhadné symboly

Podle španělského deníku La Vanguardia jsou objevené malby velké asi čtyři palce na délku, a zahrnují některé antropomorfní postavy, stejně tak jako šipky a různé další symboly. Španělský odborník a výzkumník, který malby našel, se hned dovtípil, že objevil něco unikátního a vzácného.

Nedaleko místa nálezu se před dvaceti lety našly také velmi vzácné sady jeskynních kreseb. Analyzovat kresby trvá zhruba rok, výsledky nově objevených kreseb by pak měly být známy 1. prosince tohoto roku, uveřejnit by je jako první měl časopis Journal of Extremeňo Studies.

null

null

Malby v západním Španělsku a šablony pro otisky rukou

V oblasti západního Španělska zdaleka nejde o první podobné jeskynní malby. Naopak tato oblast je jimi proslulá. Obvykle ale trvá dlouho, než se podobný nález podaří odhalit, což může být tím, že povrch jeskyně je rozeklaný a skalnatý.

null

null

V západním Španělsku, konkrétně v oblasti Extremadura byly objeveny další skvosty jeskynního umění. V jeskyních Maltravieso bylo v 90. letech 20. století objeveno 71 šablon pro otisky rukou. Ve stejných jeskyních se v roce 1951 podařilo nalézt také unikátní stopy lidské civilizace ze středního paleolitu (období před 300 000 až 30 000 lety).

Lidé komunikovali

Podle odborných výzkumů pravěcí lidé nevyužívali kresby v jeskyních jen pro zábavu, a nešlo tak jen o volnočasovou aktivitu. Spíše šlo o konvenční způsob, kterým spolu tito lidé jasně komunikovali. Ohledně původu lidské řeči jsou vědci stále tajemní, je tak pravděpodobné, že se nejprve dorozumívali pomocí jeskynních kreseb.

null

null

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT