Vasilij Grigorjevič Zajcev se narodil 23. března 1915 a zemřel 15. prosince 1991. Do historie se zapsal jako jeden z nejlepších sovětských odstřelovačů druhé světové války. Během bitvy u Stalingradu prokázal nejen skvělé střelecké schopnosti, ale i své logické uvažování a neuvěřitelnou odvahu. Jeho příběh byl pak zfilmován – ano, snímek Nepřítel před branami byl právě o něm. Připisováno je mu zabití 242 vojáků.
Kde se naučil tak dobře střílet?
Vasilij Zajcev vyrůstal v pohoří Ural, a právě zde se naučil tak skvěle střílet. Jako malý kluk už začínal chodit na lov, kde si osvojil perfektní mušku při střílení vysoké zvěře, což se mu za války při obléhání Stalingradu nesmírně hodilo. Ještě před válkou dokončil studium v Magnitogorsku a byl z něj účetní. V roce 1937 pak vstoupil do Vojenské námořní flotily, kde se z něj stal voják. Vystudoval zde také Vojenskou hospodářskou školu.
Válečná kariéra
Ještě na začátku německé invaze do Sovětského svazu působil jako náčelník finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. Pak se zúčastnil bitvy o Stalingrad, kde se proslavil a zapsal do válečných dějin jako výborný a schopný odstřelovač, který způsoboval Němcům nemalé ztráty.
Zdroje tvrdí, že v období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 měl zastřelit 225 vojáků a důstojníků Wehrmachtu, a z toho dokonce 11 odstřelovačů. Jeho odstřelovací puška, kterou mu věnoval sám velitel pluku, u kterého sloužil je dodnes součástí Stalingradského muzea.
Zranění očí
Vasilij Zajcev byl služby schopný do ledna roku 1943, kdy utrpěl vážné poranění očí při minometném útoku. Naštěstí se mu zrak zase vrátil díky úspěšné operaci. Poté, co zase normálně viděl, se vrátil do bojů a sloužil až do konce války. Když spory skončily, byl z něj kapitán.
Duel mezi Zajcevem a neměckým odstřelovačským esem Erwinem Königem, ztvárněný např. ve filmu Nepřítel před bránami, je pouze výmyslem sovětské propagandy. Neexistují žádné důvěryhodné důkazy o tom, že by postava Erwina Königa, či německého odstřelovače jiného jména, svedla popisovaný třídenní duel.
Už během bity o Stalingrad se věnoval výcviku nových odstřelovačů a sepsal dvě brožury. Do konce války měl zastřelit celkem 242 vojáků. Po válce již vedl klidný život a pracoval jako vedoucí továrny v Kyjevě.