Ve dnech vánočních svátků v roce 1914 se stalo něco, co se jen tak nestává. Vojáci znepřátelených zemí i ve svých zákopech chtěli mít na chvíli od bojů pokoj, a tak mezi sebou uzavřeli neoficiální mír. 7. prosince 1914 dokonce sám papež Benedikt XV. navrhl dočasný mír na oslavu Vánoc, ale válečné země ho odmítly vytvořit. Tak si vojáci udělali svůj vlastní a neoficiální mír.
Jak to tenkrát na frontě probíhalo
Při prvním světle úsvitu na Štědrý den se ze zákopů vojáků vynořili někteří němečtí a přiblížili se ke spojeneckým liniím. Přitom ve svém rodném jazyce zvolávali „Veselé Vánoce“. Nejprve měli spojenci strach, že jde jen o kamufláž a obávali se, co přijde. Když viděli, že Němci nejsou ozbrojení, vyšplhali se ze svých zákopů a s nepřáteli si začali podávat ruce a vyměňovat vánoční dárky v podobě cigaret a švestkových pudingů, u toho zpívali vánoční koledy a písně. Někteří Němci dokonce rozsvítili kolem svých zákopů vánoční stromečky a dokonce se objevily i zdokumentované záběry vojáků, kteří proti sobě hráli fotbalový zápas.
Německý poručík Kurt Zehmisch později vzpomínal: „Jak úžasně úžasné, ale jak divné to bylo. Angličtí důstojníci se cítili stejně. Vánoce, oslava lásky, dokázaly na čas spojit smrtelné nepřátele jako přátele.“
První světová válka a vánoční příměří
Čtěte také: Řecká občanská válka v vyhnala z domovů statisíce lidí, někteří z nich nalezli ten nový i v Československu.
Takzvané vánoční příměří z roku 1914 přišlo pět měsíců po vypuknutí světového konfliktu. Zároveň však se stalo jedním z posledních příkladů zastaralého pojmu rytířství mezi nepřáteli v době války. Nikdy se to už neopakovalo. Všechny budoucí pokusy o příměří byly zastaveny důstojníkovými hrozbami z disciplinárního potrestání. I tak ale toto příměří sloužilo jako příklad, že jakýkoliv krátký čas, kdy se v brutální válce dvě strany spřátelí, dělá i z vojáků zase lidi a probouzí v nich skutečné city.
I když vojáci na bojištích první světové války oslavu Vánoc nečekali, alespoň částečně a na malou chvíli se jí dočkali. Duch Vánoc byl silnější než nenávist a válka.
Zdroje: History, smithsonianmag