Válka proudů: válka mezi Edisonem a Teslou stála život několik zvířat a přinesla elektrické křeslo

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Edison se neštítí ničeho. Ve vynálezech využívajících stejnosměrný proud mu leží spousta peněz. Musí lidem demonstrovat, že Teslův střídavý proud je hazard. Rozhodne se proto před novináři „náhodou“ zabít pár toulavých psů a koček a vládě prodá elektrické křeslo fungující na střídavý proud, aby ukázal, jak moc je nebezpečný. Nacházíme se v USA na konci 19. století, kde naplno probíhá tzv. válka proudů.

Mohli to být přátelé, místo toho soupeří na život a na smrt

Thomas Alva Edison (1847 – 1931) se s Nikolou Teslou (1856 – 1943) poprvé setká ve své firmě, když k němu mladý inženýr Tesla nastoupí do zaměstnání. Edison v té době platí za váženého a bohatého podnikatele a Tesla ho ze začátku považuje za svůj vzor.

Tou dobou už velká americká města osvětlují Edisonovy žárovky napájené stejnosměrným proudem. V ulicích nad hlavami lidí visí spleť drátů vedoucích nejen elektřinu. Je jich opravdu hodně, u stejnosměrného proudu totiž musí být např. každá domácnost zvlášť připojená přímo k elektrárně. Síť není nijak dobře chráněná vůči poškození a každou chvíli dochází k výpadkům. Elektrárna se zároveň nesmí vyskytovat příliš daleko.

Tesla brzy zjistí, že jeho vlastní nadšení pro objevování tajů elektrické energie se u Edisona nesetká s pochopením. To se naplno ukáže poté, co mu zadá úkol zlepšit vlastnosti stejnosměrného proudu, nabízí dokonce odměnu 50 tisíc dolarů. Tesla přinese řešení v podobě střídavého proudu a ke svému velkému překvapení se nedočká ani odměny, ani uznání. Edisonovi by totiž klesla renta z vlastních patentů na stejnosměrný proud. Tesla proto ze společnosti odchází.

Neváhal zabít psy a kočky

O Teslu brzy projeví zájem jeden z nejbohatších lidí své doby – George Westinghouse. Finanční podpora dává propagátorovi střídavého proudu velké možnosti. Elektrifikuje tak méně zabydlené oblasti, zatímco velká města svazují kabely stejnosměrného proudu.

Edison tuší, že se brzy jejich sítě potkají a začne opravdový boj. V roce 1888 pozve reportéry na názornou ukázku nebezpeční střídavého proudu. Naláká toulavého psa na plechovku s vodou, do níž střídavý proud pouští. Zvíře umírá. Novináři na to fascinovaně hledí a ještě raději o tom něco napíší. Jejich zájem přiměje Edisona celý „experiment“ ještě několikrát zopakovat, a sice s dalšími psy, kočkami nebo vysloužilým dobytkem či koňmi.

Může to zabít i člověka?

Ve městech přeplněných dráty dochází přirozeně i k nehodám, někdy s fatálními následky. Nemůžeme se proto divit, že někdo vyřkne myšlenku, zda by se takto dal vykonávat trest smrti. Mírný Westinghouse se na tom odmítá podílet a tak své příležitosti využije Edison. Právě on vládě prodá první typ elektrického křesla. Funguje na střídavý proud, protože Edison doufá, že lidé doma takový proud chtít jednoduše nebudou, je-li užíván k usmrcování odsouzenců.

Nepřehlédněte: Crash at Crush: srážka vlaků na texaský způsob, při reklamní akci vybuchly dvě parní lokomotivy.

První test na odsouzeném vrahovi však nedopadne podle představ. Muž umírá dlouhé minuty a obecenstvo přitom omdlévá a zvrací.

Teslův triumf

Tesla se stále nevzdává, což mu nakonec přinese ovoce. Vyhraje boj o kompletní dodávku elektřiny na světovou výstavu v Chicagu (1893). Je totiž schopen ji zařídit za poloviční cenu oproti konkurenci. Osvětlení na výstavě přímo uchvátí veřejnost a přesvědčí ji, že střídavý proud není nebezpečný. Získává také zakázku na zajištění vodní elektrárny u Niagárských vodopádů.

Střídavý proud se dostal do popředí, avšak stejnosměrný se i nadále využívá, s rozvojem elektroniky dokonce více než před pár desítkami let. Pohání počítače, televize, audiotechniku, radiotechniku a další. Také ho vyrábí solární články a poskytují baterie všeho druhu.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu