V roce 2000 měl požár lanovky v Kaprunu na svědomí 152 mrtvých, včetně jedné Češky

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je to již dlouhých dvacet let, co se jedna běžná cesta lanovkou změnila v ohnivé peklo, z něhož nebylo úniku. Požár lanovky v Kaprunu na dlouhou dobu zaměstnal novináře na celém světě. Jak k tragédii došlo?

Osudná poslední jízda lanovky

Lanovka v rakouském lyžařském středisku Kaprun fungovala na stejném principu jako lanovka na Petřín v Praze – dvě vozidla jezdila proti sobě. Soupravy, z nichž každá pojala až 180 osob, jezdily bez paliva, systém byl poháněný silným motorem v horní stanici. Trasa vedla částečně po povrchu, ale většinou v tunelu, kde nebyl mobilní signál. 11. listopadu 2020 v devět hodin ráno vyrazila lanovka ze spodní stanice a byla téměř plně obsazena, když vezla 161 lyžařů.

Vše by proběhlo hladce jako dosud každá jízda, kdyby se v kabině průvodce nevznítil ohřívač. Oheň se postupně rozšířil do celé soupravy, kterou bohužel nebylo možné otevřít. I rozbití pevných oken bylo problematické, ale nakonec se to některým lyžařům podařilo za pomoci lyžařských holí.

Tunel jako komín

Ti, co se dostali z lanovky ven, se dali na urychlený ústup pryč. Jenže si vybrali špatnou stranu. Utíkali nahoru co nejdále od plamenů, kde je ale zastihl dusivý kouř, který je zabil – šikmý tunel lanové dráhy se choval jako komín, v němž kouř stoupal vzhůru. Zachránilo se pouze 12 lidí, kteří se v doprovodu dobrovolného hasiče vydali dolů tunelem, kde dusivý kouř nebyl. Všichni ostatní zahynuli.

1917, Halifax: Srážka dvou nákladních lodí způsobila jednu z největších nenukleárních explozí v dějinách. Následky byly tragické.

Následky požáru v Kaprunu

Lanová dráha v Kaprunu už nikdy po osudném požáru nezačala opět sloužit svému účelu. Do provozu ji lyžařské středisko zpět nikdy neuvedlo. Požár způsobil olejový ohřívač, který nebyl přizpůsobený použití v dopravních prostředcích. Viníka nehody soud neurčil. Obětem tragédie byl vybudován pomník.

Tragédie v Kaprunu ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby k něčemu takovému došlo.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT