V roce 1950 unesli bývalí piloti RAF tři dakoty plné lidí a unikli s nimi na Západ

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Během dvou let, co se komunisté ujali moci, se toho změnilo až moc. Bývalí piloti RAF, kteří s chutí přijali po konci války práci u Československých aerolinií, teď trnou, kdy je z práce propustí a pošlou je vykonávat nějaké podřadné práce. Není to žádná paranoidní představa. Letci, kteří i po roce 1945 nadále setrvávali v armádě, za záhadných okolností mizí a jejich rodiny čelí nepochopitelným postihům. Tři z nich už dále nehodlají riskovat, že si nový režim zasedne ještě víc i na ně. Zatím jim zakázali jiné než vnitrostátní lety a dennodenně jim opakují, že brzy dostudují jejich náhradníci z řad pracujícího lidu. Co bude pak? Nehodlají to riskovat a rozhodnou se konat. Domluví se mezi sebou a 24. března roku 1950 krátce po sobě uhnou z kurzu na Prahu a letí vstříc Erdingu u Mnichova. Do Německa tak unesou letadla plná cestujících, které čeká nelehké rozhodování, zda mají i oni využít příležitosti k emigraci.

Pouze vnitrostátní lety a žádná rodina na palubě

Po únoru 1948 odešlo do zahraničí několik stovek letců a mnozí se opět přidali ke Královskému letectvu. Bývalí piloti RAF, kteří pracovali u Československých aerolinií, byli státem považování za politicky nespolehlivé. Komunisté jim nesvěřili jiné než vnitrostátní lety a také kontrolovali, zda s nimi v letadle nesedí nějaký jejich rodinný příslušník. Nejeden veterán proto zvažoval emigraci do svobodného světa.

Mezi ně se řadili i členové posádek tří dvoumotorových dopravních letadel Douglas DC-3/C-47 Dakota, kteří připravili společný únik za hranice právě vzdušnou cestou. Plány jim zabraly dva měsíce a byli do nich zainteresováni jak bývali piloti 310. a 312 československé stíhací perutě Vít Angetter, Ladislav Světlík, Viktor Popelka a Bořivoj Šmíd, tak i pilot 311. československé bombardovací perutě Oldřich Doležal a navigátor Stanislav Škácha, letušky a pár dalších lidí.

Žena v jiném letadle a doklady na rodné příjmení

Společnými silami museli např. zajistit i to, aby se na Západ dostaly i rodiny zúčastněných. Manželka kapitána letu z Bratislavy proto letěla i s jejich malým synem letadlem z Ostravy a manželky dvou dalších pilotů nastoupily do letadla pod svými dívčími jmény.

Svůj velký úlet naplánovali na 24. březen 1950 ráno, kdy v podobné časy startovali ze tří československých měst, a sice z Bratislavy, Brna a Ostravy. Všichni měli doletět do Prahy, ale již krátce po startu přerušili komunikaci a zamířili přes hranice do Spolkové republiky Německo. Většina cestujících nic netušila až do přistání na americké vojenské základně v Erdingu nedaleko Mnichova.

Jeden z kapitánů se vrátil, aby prchl i s rodinou jinou cestou

Ve třech letadlech cestovalo celkem 85 lidí. Mnozí nezasvěcení po dosednutí v Německu řešili velké dilema, zda zůstat, nebo se vrátit domů. Řešil to i kapitán letu z Brna Josef Klesnil, který o celé akci dopředu nevěděl. Útěk na Západ sám plánoval, ale rodinu tam nechat nemohl. Po domluvě s ostatními proto zinscenovali jeho přepadení, omráčení a spoutání, aby se mohl v relativním klidu vrátit domů. O pár měsíců později i s rodinou odešel z Československa přes Šumavu.

Toto divadlo museli během letu sehrát proto, že na palubě jednoho z letadel cestoval agent StB. Ten naštěstí většinu událostí zaspal vlivem značné opilosti. Vzpamatoval se teprve po přistání, kdy posádce vyhrožoval zbraní. Zneškodnili ho Američané.

Tvrdé následky doma

Na palubě jednoho z letadel cestovala i Anna Vrzáňová, která mířila za svou dcerou, krasobruslařskou Ájou Vrzáňovou, která emigrovala krátce předtím. Připojila se tak k necelým třem desítkám dalších emigrující Čechoslováků. Všem pak československá justice udělila v nepřítomnosti za jejich prohřešky proti republice vysoké tresty.

Zveřejnil(a) Czech Airlines dne Pondělí 26. září 2016

V návaznosti na tento případ také došlo k masové protiamerické kampani a výraznému zpřísnění podmínek letecké přepravy i na vnitrostátních linkách, jejichž součástí bylo i propuštění zbývajících padesáti pilotů dříve létajících v řadách RAF.

Zdroje: vhu.cz, Wikipedia, idnes.cz, rozhlas.cz, ceskatelevize.cz

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu