Užijte si svou plavbu snů a zapomeňte na žaludek jak na vodě … a to doslova!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Rádi byste se s partnerem či partnerkou vydali na romantickou projížďku lodí či dokonce plavbu po La Manche, ale jediné, co vám brání, je mořská nemoc? Celá dovolená jde potom do háje a vy jen smutně koukáte na všechny ty lidi, kteří si plavbu užívají do sytosti a kterým nic nechybí. Proč zrovna vy si to nemůžete užít také? Ale věděli jste, že se vším se dá bojovat? Stejně tak s mořskou nemocí, takže nevěšte hlavu a vrhněte se na to.

Za vše může kinetóza!

Taková houpající se loď vzbudí v našem těle, nebo lépe řečeno – v mozku, spoustu signálů, se kterým si musíme vnitřně poradit. Právě tyto signály proudí z vnitřního ucha a pokud se nesejdou se signály z ostatních orgánů, tak to právě způsobí, že je vám tolik špatně. Takže mořská nemoc tudíž opravdu s mořem nic společného nemá, jak se mnoho z nás mylně domnívá. To samé se nám stává na kolotoči, houpačce nebo jen v autobuse. Odborně se tento stav nazývá kinetóza.

Jak tedy kinetózu zmírnit?

  • Doporučujeme pouze lehké jídlo maximálně hodinu před vyplutím, poté nás žaludek nebude dráždit, protože bude prakticky prázdný
  • Nejlepší z přírodních léků na toto onemocnění je zázvor. Pokud se nebojíte léčiv, vsaďte na kinedril, který působí na nervovou soustavu tak, že se člověk po něm cítí ospalý. To byste si potom z plavby moc neužili.
  • V případě, že se vám začne dělat nevolno, zafixujte svůj zrak na jedno nepohyblivé místo na zemi, čímž zapříčiníte, že oči budou vysílat k mozku ty samé signály, jako vnitřní ucho a vše bude v rovnováze.
  • Snažte se dýchat čerstvý vzduch, pokud je to možné. Pokud ne, běžte alespoň dál od motoru, různých výfukových plynů či zplodin nebo dokonce cigaretového smradu.
  • Zůstaňte v klidu! Pokud možno, posaďte se někam a nehýbejte se, vaše tělo se rychleji uklidní a vám bude lépe.
  • Dostatečně pijte. Zásobte své tělo tekutinami, uklidní vás to a navíc budete mít něco v břiše.

Pokud se tyhle stavy naučíte překonat, klidně to vyrazte oslavit na pořádnou týdenní plavbu po městě lodí a určitě si vysněnou dovolenou dosyta užijete.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu