Už jste slyšeli o „houbě nesmrtelnosti“?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Přezdívka, kterou získala medicinální houba lesklokorka lesklá, tedy reishi, rozhodně nelže. Tradiční čínská medicína ji velmi často využívá k pomoci při rozmanitých potížích. Svým všestranným působením skutečně „prodlužuje“ lidský život. Zajímá vás, jak? Pak čtěte dále.

Dlouhá historie v Tradiční čínské medicíně

Lesklokorku lesklou, latinským názvem ganoderma lucidum, můžeme bez nadsázky označit za houbu, která dokáže bojovat s procesy stárnutí. Tento choroš roste na pařezech stromů a jeho původní domovinou je Asie. Pyšní se historií užívání delší 2000 let. První zmínky o něm nabízí herbář Shen Nong Ben Cao Jing vytvořený přibližně v letech 25-220 n. l. Západní medicína vlastnosti této houby objevila v roce 1781 díky anglickému botanikovi Williamu Curtisovi. Později o ni začali jevit velký zájem i lékaři klasické medicíny, a proto už v 60. letech 20. století se rozběhly první analýzy bioaktivních látek, které obsahuje. Zhruba od roku 1970 se reishi pěstuje i komerčně uměle, právě proto, že se po ní zvýšila poptávka. 

Tajemstvím jsou polysacharidy a triterpeny

Mnohé výzkumy z posledních let například ukázaly, že reishi pomáhá stimulovat mozkové neurony. Obsahuje vysoký podíl polysacharidů, které povzbuzují činnost imunitního systému. Dále látky zvané triterpeny, které mají potenciál snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak a rovněž zabraňují shlukování krevních destiček. Tím klesá riziko vzniku krevních sraženin, které mohou za nepříznivých okolností vést ke vzniku mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Jiný výzkum zase ukázal, že další látky v reishi tlumí alergickou reakci, kterou má na svědomí histamin. Co se pod tím skrývá? Jednoduše potlačují příznaky alergií a astmatu a dalších autoimunitních nemocí. 

Reishi jako prevence onemocnění

Můžeme tedy říci, polysacharidy a triterpeny v houbě společně působí proti vzniku rozmanitých, především civilizačních chorob. Nemocí, jež přinášejí záněty v lidském těle a neadekvátní imunitní reakce. Také mírní oxidační působení způsobené destruktivními bílkovinami, třeba amyloidu beta, který podle odborníků patří k jednomu z faktorů, které spouštějí Alzheimerovu chorobu, nebo přispívají k zánětům mozkových buněk, jež stojí za Parkinsonovou chorobou. Také zmiňovaná dvojice látek bojuje proti tvorbě nových tukových buněk. Tím pádem se řadí i mezi bojovníky proti obezitě a její komplikaci v podobě cukrovky 2. typu. 

Silný antioxidant proti stárnutí

Bílkovina peptid v houbě vyniká rovněž pozoruhodným antioxidačním účinkem, což se projevuje působením proti stárnutí. Jak tento proces probíhá? Výtažky z houby chrání mitochondriální a buněčnou DNA, dále buněčné membrány před tím, aby byly poškozeny oxidací, která stárnutí způsobuje. Výtažky z reishi působí velmi široce, například pomáhají pacientům, kteří prodělají mozkovou mrtvici, protože podporují činnost mozkových buněk. Mohou dodat vitalitu, tlumit deprese a zlepšit kvalitu spánku. Posilují srdce a cévní systém.Podporují činnost jaterních buněk a vylučování toxinů z těla. 

Podle průzkumů reishi prodlužuje život

V reishi najdete rovněž esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit a jsou důležité pro stavbu buněk a jejich regeneraci. Seniorský věk se díky působení lesklokorky nemusí pro vás stát trápením s mnoha chorobami. Zásluhou jejích všestranných účinků půjde o aktivní etapu života. Například výzkumy na laboratorních myších ukázaly, že užívání výtažků z houby prodlouží život o 9-20 %. Kdybychom to přepočetli na naše lidská měřítka,  je to cca 7-16 let. 

Autor: redakce StoryMag.cz
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu