Přezdívka, kterou získala medicinální houba lesklokorka lesklá, tedy reishi, rozhodně nelže. Tradiční čínská medicína ji velmi často využívá k pomoci při rozmanitých potížích. Svým všestranným působením skutečně „prodlužuje“ lidský život. Zajímá vás, jak? Pak čtěte dále.
Dlouhá historie v Tradiční čínské medicíně
Lesklokorku lesklou, latinským názvem ganoderma lucidum, můžeme bez nadsázky označit za houbu, která dokáže bojovat s procesy stárnutí. Tento choroš roste na pařezech stromů a jeho původní domovinou je Asie. Pyšní se historií užívání delší 2000 let. První zmínky o něm nabízí herbář Shen Nong Ben Cao Jing vytvořený přibližně v letech 25-220 n. l. Západní medicína vlastnosti této houby objevila v roce 1781 díky anglickému botanikovi Williamu Curtisovi. Později o ni začali jevit velký zájem i lékaři klasické medicíny, a proto už v 60. letech 20. století se rozběhly první analýzy bioaktivních látek, které obsahuje. Zhruba od roku 1970 se reishi pěstuje i komerčně uměle, právě proto, že se po ní zvýšila poptávka.
Tajemstvím jsou polysacharidy a triterpeny
Mnohé výzkumy z posledních let například ukázaly, že reishi pomáhá stimulovat mozkové neurony. Obsahuje vysoký podíl polysacharidů, které povzbuzují činnost imunitního systému. Dále látky zvané triterpeny, které mají potenciál snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak a rovněž zabraňují shlukování krevních destiček. Tím klesá riziko vzniku krevních sraženin, které mohou za nepříznivých okolností vést ke vzniku mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Jiný výzkum zase ukázal, že další látky v reishi tlumí alergickou reakci, kterou má na svědomí histamin. Co se pod tím skrývá? Jednoduše potlačují příznaky alergií a astmatu a dalších autoimunitních nemocí.
Reishi jako prevence onemocnění
Můžeme tedy říci, polysacharidy a triterpeny v houbě společně působí proti vzniku rozmanitých, především civilizačních chorob. Nemocí, jež přinášejí záněty v lidském těle a neadekvátní imunitní reakce. Také mírní oxidační působení způsobené destruktivními bílkovinami, třeba amyloidu beta, který podle odborníků patří k jednomu z faktorů, které spouštějí Alzheimerovu chorobu, nebo přispívají k zánětům mozkových buněk, jež stojí za Parkinsonovou chorobou. Také zmiňovaná dvojice látek bojuje proti tvorbě nových tukových buněk. Tím pádem se řadí i mezi bojovníky proti obezitě a její komplikaci v podobě cukrovky 2. typu.
Silný antioxidant proti stárnutí
Bílkovina peptid v houbě vyniká rovněž pozoruhodným antioxidačním účinkem, což se projevuje působením proti stárnutí. Jak tento proces probíhá? Výtažky z houby chrání mitochondriální a buněčnou DNA, dále buněčné membrány před tím, aby byly poškozeny oxidací, která stárnutí způsobuje. Výtažky z reishi působí velmi široce, například pomáhají pacientům, kteří prodělají mozkovou mrtvici, protože podporují činnost mozkových buněk. Mohou dodat vitalitu, tlumit deprese a zlepšit kvalitu spánku. Posilují srdce a cévní systém.Podporují činnost jaterních buněk a vylučování toxinů z těla.
Podle průzkumů reishi prodlužuje život
V reishi najdete rovněž esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit a jsou důležité pro stavbu buněk a jejich regeneraci. Seniorský věk se díky působení lesklokorky nemusí pro vás stát trápením s mnoha chorobami. Zásluhou jejích všestranných účinků půjde o aktivní etapu života. Například výzkumy na laboratorních myších ukázaly, že užívání výtažků z houby prodlouží život o 9-20 %. Kdybychom to přepočetli na naše lidská měřítka, je to cca 7-16 let.