V době vrcholících severoirských nepokojů v 70. a 80. letech 20. století věznila britská vláda stovky příslušníků Irské republikánské armády (IRA) v nechvalně proslulé věznici Maze. Věznice Maze byla v té době označována za nejbezpečnější věznici v Evropě a byla považována za odolnou proti útěku, tedy až do chvíle, kdy 38 vězňů IRA v září 1983 uskutečnilo největší útěk z vězení v britské historii.
Nechvalně známá věznice Maze
Věznice s maximální ostrahou, postavená na bývalé základně královského letectva 10 mil od severoirského hlavního města Belfastu, měla osm vězeňských bloků ve tvaru velkého písmene H. Poté, co britská vláda v roce 1976 zbavila odsouzené zvláštního statusu politických vězňů, nosili vězni IRA místo vězeňských uniforem deky a odmítali se sprchovat nebo čistit toalety. Protest vyvrcholil v roce 1981 hladovkou, při níž zemřelo deset vězňů, včetně vůdce IRA ve věznici Maze Bobbyho Sandse. Vězni IRA, kteří si odpykávali trest za různé zločiny od vraždy po držení výbušnin, považovali Maze za zajatecký tábor. Vedoucí představitelé IRA, kteří byli drženi v bloku H 7, se následně rozhodli, že je jejich povinností pokusit se o útěk, a tak v létě 1983 strávili čtyři měsíce přípravou odvážného činu.
„Přátelství“ s dozorci
První plán spočíval v tom vybudovat si s vězeňskými důstojníky přátelské vztahy a získávat od nich informace. Vysoce postavení vůdci IRA, kteří sloužili jako údržbáři, využívali tohoto kamarádství k získání volnějšího pohybu po věznici. Vězni věděli, že policisté nosí na sebeobranu pouze obušky, a tak do věznice propašovali šest pistolí s tlumičem a nože, i když se přesně neví, jakým způsobem se jim to povedlo. Poté, co by se zbraní v ruce převzali kontrolu nad blokem H, plánovali přepadnout nákladní vůz na rozvoz jídla, o kterém věděli, že se při vjezdu a výjezdu z věznice neprohledává. Útěk naplánovali na neděli, nejklidnější den v týdnu s nejmenším počtem zaměstnanců ve službě. Jako den D bylo stanoveno 25. září 1983.
Vězni obsadili blok H 7
Toho odpoledne vstoupilo pět vězňů IRA do bloku H 7, aby zde vykonávali úklidové povinnosti. Vše se zdálo být rutinní až do chvíle, kdy krátce po půl třetí odpoledne Brendan McFarlane, který vystřídal Sandse ve funkci velícího důstojníka IRA uvnitř Maze, zavolal: „Bumper!“. Když ostatní uslyšeli předem domluvené kódové slovo, přemohli neozbrojené vězeňské dozorce. Během několika minut převzala IRA od 24 strážníků ve službě úplnou kontrolu nad blokem H 7.
Protože důstojníci kvůli konstrukční chybě věznice pravidelně nechávali pevné neprůstřelné dveře do kontrolní místnosti otevřené kvůli větrání, mohl vězeň, kterého dozorci identifikovali jako Gerryho Kellyho, namířit zbraň skrz mřížová vrata na důstojníka Johna Adamse. Kelly nařídil Adamsovi, aby se vzdálil od rozhlasového, poplašného a telefonního systému v místnosti a lehl si na zem s rukama za hlavou, o tom, co se děje se tak nikdo nedozvěděl.
Útěk z vězení
Některé vězni si převlékly do uniforem dozorců a v přibližně v půl čtvrté unesli nákladní vůz se zásobami potravin. Jejich útěk se ale zdržel, protože příslušníci zpravodajské služby IRA strávili cenné minuty kontrolou vězeňských složek a hledáním podrobností o informátorech a zároveň odstraňováním všech fotografií a dokumentů, které by mohly pomoci při jejich vlastním dopadení. V 15:50 se 38 vězňů naskládalo do zadní části vozu a krátce na to opustilo věznici.
Polovina uprchlíků byla brzy dopadena
Výsledkem masivního pátrání policie a armády bylo dopadení 19 vězňů během prvních 24 hodin po útěku z vězení. Polovina uprchlíků se tak brzy vrátila do svých původních cel. Ti, kteří zůstali na útěku, se skrývali ve stodolách a úkrytech, než jim IRA umožnila odchod do Irské republiky. Několik z nich pokračovalo do Spojených států pod novou identitou, zatímco jiní pokračovali ve své činnosti. Tři z uprchlíků následně zemřeli při operacích IRA, jiní byli zatčení v roce 1986 v Holandsku a vrátili se do Maze spolu s několika dalšími uprchlíky vydanými z Irska a Spojených států. Po předčasném propuštění stovek vězňů dohody z roku 1998 byla věznice Maze v roce 2000 uzavřena. Bloky H byly zbourány v roce 2006.
Zdroj: bbc.com, britannica.com