Učitelka Christa McAuliffe se měla podívat do vesmíru jako první civilista, její mise však vyšla na Challenger

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sedmičlenná posádka astronautů v modrých kombinézách sebevědomě kráčí k raketoplánu. Nikdo z nich neskrývá nadšení či hrdý úsměv, někteří ještě naposledy zamávají do kamery. Mezi nimi kráčí i Christa McAuliffe. Středoškolská učitelka se má podívat do vesmíru jako první civilní občan v historii. Chce, aby její mise přitáhla pozornost mladých lidí a aby se právě oni začali více zajímat o vědu. Nemůže tušit, že už za pár desítek minut se o ní svět dozví v jiném kontextu, než si představuje. Raketoplán, do nějž právě nastupuje, se totiž jmenuje Challenger a kalendář ukazuje 28. leden roku 1986.

Na oběžnou dráhu letěla v rámci programu Učitel ve vesmíru

Projekt Učitel ve vesmíru (Teacher in Space) spustil na konci srpna roku 1984 tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Cílem bylo přilákat co nejvíce mladých lidí k zájmu o vesmírný výzkum a obnovit myšlenku letů dostupných pro civilní obyvatele. Do programu se přihlásilo 11 tisíc učitelů z celých USA, z každého státu pak komise vybrala dva uchazeče, kteří postoupili do dalších kol. Jako vítězka tohoto výběrového řízení vyšla právě Christa McAuliffe. V té době pětatřicetiletá pedagožka vyučovala na střední škole v Concordu (New Hampshire) ekonomiku, právo a dějiny, byla vdaná a měla dvě děti.

Do kosmu se měla podívat v rámci prvního letu, v němž bude místo. Vyšlo to misi příhodně pojmenovanou Challenger (Vyzyvatel) STS-51L a výzva to skutečně byla, Christa se měla účastnit letu jako úplně první civilista. Před samotným startem absolvovala pětiměsíční výcvik a žákům a studentům po celém světe měla přednášet přímo z oběžné dráhy. Plánovala si vést deník popisující výcvik i podrobnosti letu a po návratu chtěla cestovat po celých Spojených státech a přednášet o svých zkušenostech.

Challenger explodoval 73 vteřin po startu

Další členové posádky měli během šestidenní mise vypustit telekomunikační družici TDRS-B a družici Spartan/Halley, kterou měli po pěti dnech opět zachytit a dopravit na Zemi. Dále se měli věnovat pozorování a dokumentování Halleyovy komety a mikrogravitačním experimentům.

Nemůžeme se divit, že start Challengeru z mysu Canaveral na Floridě sledovalo daleko více lidí, než předchozí vesmírné lety. Kvůli špatném počasí odložila NASA start o týden, ale ani 28. ledna 1986 nepanovaly úplně ideální podmínky. Celé místo startu pokrývala několikacentimetrová vrstva ledu, což start opozdilo o další hodiny. Zpoždění vyvolávalo v přihlížejících rodinných příslušnících neklid. Jakmile se však raketoplán odlepil od země, nervozita z nich částečně spadla. Ne však na dlouho, po 73 vteřinách letu Challenger před zraky přihlížejících na místě a milionů televizních diváků explodoval.

foto: Kennedy Space Center – http://grin.hq.nasa.gov/ABSTRACTS/GPN-2004-00012.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=530754

Posádka to přežila, zabil ji až nedostatek kyslíku a náraz do moře

Stalo se tak ve výšce 14 km a při rychlosti 2000 km/h. Jako příčina exploze vyšla najevo závada těsnění segmentů pravého bočního startovacího motoru, které se propálilo. Špice motoru pak prorazila nádrž s kapalným vodíkem a kyslíkem. Netěsnost těsnicích kroužků zapříčinil právě silný mráz, jehož vlivem ztuhly. Někteří odborníci se obávali, že by mohlo dojít k nějakému problému, protože za tak silného mrazu raketoplány nikdy nestartovaly. Jejich obavy se žel naplnily.

Z následujícího vyšetřování vyplynulo, že kabina posádky zůstala v celku, neroztříštila se, jak se prvně předpokládalo. Minimálně někteří členové mise ještě nějakou dobu žili. Někteří upadli do bezvědomí krátce po výbuchu, jiní až při pádu. Minimálně u pilota a dvou dalších, kteří si stihli nasadit masku, se předpokládá, že je zabil až náraz na hladinu Atlantiku v rychlosti 330 km/h.

Lety do vesmíru pak byly na dva a půl roku zastaveny. Misi po zesnulé učitelce Christě symbolicky převzala její někdejší náhradnice Barbara Morgan. Do vesmíru letěla v roce 2007 a z oběžné dráhy přednášela studentům podle Christiných podkladů.

Zdroje: Technet, Wikipedia, britannica.com, biography.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu