Turismus na sopkách zažívá velké „boom“, ale není to risk?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Oslňující erupce poutají návštěvníky na Island a Havaj. Než se na tato mystická místa vypravíte, je důležité mít dostatek informací. Tisíce lidí přitahuje právě Island – jedna z nejproslulejších destinací, která láká na výlet do údolí Geldingadalur. Zde je možnost přímého sledování vulkanické aktivity.

A lidé, kteří sem zavítali v březnu, určitě nelitovali, neboť spatřili na vlastní oči prskání ohnivého lávy a únik z kráteru sopky Fagradalsfjall. Vybuchla poprvé za téměř 800 let. Vzdouvající se mraky bílého popela, prozářily stezky a roztavené horniny protínaly skalnaté černé kameny.

Doslova hypnotizující snímky, pro ty, jenž si své vzpomínky zdokumentovali. Sedět tu v němém úžasu, stojí skutečně za to! Je zvláštní, že roztavený kus lávy valící se po skalách, dokáže vyvolat takový dramatizující zážitek.

Následky erupcí tak vytvořily skvělou půdu pro cestovní ruch

Důkazem jsou toho i japonští turisté, kteří se usidlovali ve vesnicích již od 8. století, a to poblíž sopek a horkých pramenů. Za zmínku stojí zřícenina starověkého římského města Pompeje, která si zachovala přikrývku popela, když Mt. Vesuv vybuchl v roce 79 nl. Přilákal nespočet návštěvníků na evropské Grand Tour v 17. a 18. století.

Pára a praskání sopek má své kouzlo

Aktivní sopky jsou jednou z nejpůvodnějších přírodních sil, které lze pozorovat. Cestování na sopku však není zcela bez rizik, což je asi všem jasné. Je to vzrušení na celý život! Zkrátka a jasně přitažlivost, která nezná hranic. V posledním desetiletí turistika po sopkách vzkvétá.

Legendární a fotogenické místo je i Vesuv. Ve Spojených státech má zase aktivní sopky i několik národních parků, včetně Mount Rainier ve státě Washington, Lassen Peak v Kalifornii a Yellowstonská kaldery ve Wyomingu. Den poté, co 20. prosince 2020 vyvěrala hora na ostrově Kilauea, zaznamenal národní park Havajské sopky prudký nárůst návštěvníků.

Cestující tak mohou v závislosti na lokalitě, podniknout výlety po lávových lodích, helikoptérou po kalderách, procházet se po svazích sopky nebo dokonce kráčet k okraji lávového jezera.

Rizika návštěv sopek

Erupce často produkují jedovaté plyny, např. oxid siřičitý na Fagradalsfjallu, což může poškozovat vaše plíce. V letech 2010 – 2020 bylo dost sopečných výbuchů, což mělo za následek i zabití nejméně 1143 lidí.

Naposledy se tak stalo v blízkosti novozélandské sopky Whakaari/White Island, která náhle vybuchla 9. prosince 2019, kdy zahynulo 22 turistů a 25 dalších bylo zraněno. Zdá se však, že tyto oběti spíše podněcovala zvědavost, než odrazující cestovní ruch. Místo toho, aby se vyhnuli výbuchu sopek, přitahují je senzace v oblasti katastrof. Je to trend, který se očekává i po pandemii.

Zdroj: nationalgeographic.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu