Tradiční zvěrokruh versus čínský zvěrokruh: V čem se liší a v jakém znamení bude příští rok?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Klasická znamení zvěrokruhu pravděpodobně znáte a víte, v jakém z nich jste se narodili. Zřejmě jste již slyšeli i o tom, že existuje též čínský zvěrokruh, ve kterém jsou zcela jiná znamení. Zatímco dvanáct znamení  západního astrologického zvěrokruhu odpovídá souhvězdím, se kterými se během roku zvěrokruh, tedy určitý myšlený pás na nebeské sféře, kryje, princip čínského zvěrokruhu je zcela jiný.

Co je čínský zvěrokruh?

Již několik tisíc let hraje čínský zvěrokruh v kultuře Číny, ale i řady dalších asijských zemí, důležitou roli. Možná jste četli či slyšeli, že rok 2022 bude rokem Tygra, ale pokud neznáte čínské tradice, pravděpodobně nevíte, co to vlastně znamená. Navíc čínská astrologie zahrnuje nejen dvanáct znamení čínského zvěrokruhu, ale také pět prvků čínského – zemi, kov, vodu, dřevo, oheň a energii jin a jang. Čínský zvěrokruh je opakující se cyklus dvanácti let, přičemž každý rok je reprezentován jiným zvířetem. Těchto dvanáct zvířat odpovídá dvanácti znamením, tedy Krysa, Buvol, Tygr, Zajíc, Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Vepř.

Závod Nefritového císaře

Pořadí čínských astrologických znamení souvisí s nejčastěji přijímanou legendou o čínském zvěrokruhu neboli závodem Nefritového císaře. Podle tohoto příběhu uspořádal čínský císař závod, aby určil, která šťastná zvířata budou mít tu čest být zařazena do kalendáře. Vítězem, který všechny přelstil a dorazil do cíle jako první, se nakonec stala krysa a získala nárok na první rok dvanáctiletého cyklu. Ten, kdo se umístil na druhém místě, tedy Buvol, na další rok a tak dále.

Ačkoli pro laiky i přes rozdíly ve zvěrokruzích může západní a východní astrologie připadat v lecčem podobná, ve skutečnosti tomu tak není. Například v západní astrologii se horoskopy mění, čínská astrologie je poměrně pevně daná. Na rozdíl od západní astrologie, která se řídí neustálými pohyby planet, je totiž čínská astrologie předurčena rokem narození, který se nikdy nezmění.

Tygr a rok 2022

Příští rok 2022 bude rokem narození Tygra. Předtím tomu tak bylo například v roce 2010, 1998, 1986, 1974, 1962, 1950, 1938 či 1926. Tygr je odvážný, dobrodružný i citlivý a Číňané považují lidi narozené v tomto roce za velmi šťastné. K silným stránkám lidí narozených v roce Tygra je energičnost, odvaha, důslednost, píle a srdečnost. Negativní stránkou je, že Tygři mohou být někdy přehnaně sebevědomí, tvrdohlaví a vzpurní. Zajímavé je, že časopis Forbes kdysi provedl studii čtyř stovek nejbohatších Američanů a zjistil, že překvapivě velký počet z nich jsou děti Tygrů.

Zdroj: travelchinaguide.com, mindbodygreen.com, forbes.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu