Italská kuchyně je světoznámá především díky pizze a rozmanitým těstovinám. Pokud jde o moučníky, v cukrárnách ve většině zemí světa naleznete tiramisu. Kromě skvělé chuti je tento dezert i velmi jednoduchý, připravíte ho během chvilky z několika málo ingrediencí. O původu tohoto pravděpodobně nejoblíbenějšího italského dezertu dodnes existují spory. Kdy, kde a jak tedy opravdu vznikl?
„Osudná nehoda“
Hlavní složkou pravého italského tiramisu jsou savoiardi namočené v kávě, které jsou následně pokryty lahodným krémem vytvořeným z mascarpone a čerstvých vajec. Dezert pochází ze severní Itálie, z benátského regionu, odkud se poté rozšířil do ostatních oblastí. O tom, kdo jako první tiramisu vytvořil, existuje několik různých verzí. Jako nejpravděpodobnější se uvádí ta, že tiramisu vzniklo náhodou v jedné restauraci ve městě Treviso v roce 1970.
Místní cukrář Roberto Linguanotto zde právě připravoval vanilkovou zmrzlinu a při míchání vajec s cukrem mu prý do misky nedopatřením spadlo malé množství mascarpone. Když směs ochutnal, byl překvapený její lahodnou chutí. Následně Linguanotto společně s manželkou majitele restaurace vyzkoušeli směs na piškotech savoiardi, které jsou italskou variantou našich cukrářských piškotů, namočených v hořké kávě a zjistili, že se jim na jazyku rozplývá v něco úžasného. Název savoiardi je odvozem od historického regionu Savojsko, tyto piškoty nechal savojský vévoda vyrobit již ve 14. století u příležitosti návštěvy francouzského krále.
Tiramisu a jeho význam
Novému dezertu začali v benátském dialektu říkat „Tiramesù“ neboli zvedni mě, povzbuď mě, neboť dezert je jedním z nejkaloričtějších dezertů vůbec. Později byl název poitalštěn na tiramisù, mezinárodně tiramisu. Dezert se půvoně připravoval na kulatých stříbrných talířích a poté se nechal několik hodin odležet v lednici. Před podáváním se posypal hořkým kakaem.
Původní receptura
Originální recept na tiramisu obsahuje pouze tyto ingredience: piškoty savoiardi, vaječné žloutky, cukr, kávu, mascarpone a kakaový prášek. Postup je velmi jednoduchý. Krém připravíme vyšleháním žloutků s cukrem a přidáním mascarpone. Piškoty namočíme do silné hořké kávy. Namočené savoiardi vložíme do zapékací misky nebo jiné formy a překryjeme vrstvou krému. Stejným způsobem uděláme i další jednu nebo dvě vrstvy. Vložíme na několik hodin do ledničky a před podáváním posypeme kakaovým práškem. V průběhu doby vzniklo mnoho různých variant tiramisu a do originální receptury byly přidány i některé další ingredience. Z tohoto důvodu tak existuje například tiramisu s likérem amaretto či jahodové tiramisu. Originální receptura je často ta nejjednodušší.
Zdroj: tiramisu.it, iltempo.it